Sprawdź także
Nosework buduje relację z psem, wywiad z Mają Krasowską
20/07/2021
Agnieszka Czylok

Przepustka do psiego raju

Przepustka do psiego raju

No może niezupełnie do raju, ale na pewno do każdej przyjemności, a także do tego, co pies chciałby zrobić sam, na własną łapę. Taką właśnie przepustką od pierwszych chwil w naszym domu ma być umieszczenie przez szczeniaka pupy na podłodze i podparcie się wyprostowanymi przednimi łapkami- czyli po prostu „siad”. Nie ma znaczenia, czy „siad” wyklikamy, czy nazwiemy i nagrodzimy samorzutne siadanie, czy też w dowolny sposób naprowadzimy szczeniaka w tę pozycję. Ważne, aby „siad” zawsze było nagradzane. To hasło pomoże opanować nasze zwierzątko także wtedy, gdy nie jest zapowiedzią przyjemności, ale sygnalizuje zakończenie sytuacji niezbyt komfortowej dla psa.

Siad

„Siad” nagradzane najpierw pochwałą i smakołykiem, a potem, gdy zostanie już bardzo dobrze utrwalone  – pochwałą i oczekiwaną niecierpliwie przez psa sytuacją. „Siad” przed wyjściem na spacer BĘDZIE NAGRODZONE pochwałą i spacerem, „siad” po długiej jeździe autem, jeszcze przed otwarciem drzwi, wytrzymane także przy otwartych drzwiach, BĘDZIE NAGRODZONE pochwałą oraz wyskoczeniem z auta, „siad” po zakończonych oględzinach w lecznicy OZNACZA ZAPOWIEDŹ pożegnania weterynarza i opuszczenia lecznicy na inne hasło, „siad” przed odpięciem smyczy i po pochwale oczywiście skutkuje możliwością  swobodnego biegania – już na inne hasło.

No dobrze, ale jak to ułatwi codzienne życie z psem?

Na co dzień w tak prosty sposób możemy kontrolować i wygaszać nadmierne psie emocje. Pies w samochodzie nie będzie niecierpliwie poszczekiwać i wiercić się dojeżdżając do celu podróży, nie wyskoczy samowolnie mimo przypadkowo otwartych drzwi, w lecznicy spokojniej wytrzyma oględziny, czekając nie na koniec zabiegów, ale na przyjęcie pozycji „siad” – tej przepustki do lepszego świata. A i pozostawanie w domowym kojcu będzie łatwiejsze do zaakceptowania. „Siad” nagradzane smakołykiem podanym do środka, „siad” wymagane ZANIM pies na inne hasło kojec opuści, pomoże cierpliwie czekać aż właściciel przyjdzie i wreszcie powie –„ siad, dobrze”.

Jakie to łatwe, prawda?

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Smaczki treningowe CALMING STRESS Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g
  15,90 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Strong HolistaPets Arthro Strong 200g
  79,00 

  Zobacz
 • Ciastka dla psa Coat Boom Ciastka dla psa Coat Boom 70g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter