Sprawdź także
Niebezpieczne (nie zawsze) zęby psa
26/05/2022
Zofia Mrzewińska

Po co ten pies

Po co ten pies

Gdy czytam opisy coraz bardziej skomplikowanych urządzeń, służących do osłodzenia psiej samotności, do zajęcia psa czymś bez naszego udziału, coraz częściej chcę zapytać właścicieli – po co im ten pies?

Reklamowana szeroko mata węchowa; uciekająca ogromna piłka, której pies nie może przytrzymać pyskiem; pudło wyrzucające ustawicznie piłeczki; wreszcie kolejny upiorny pomysł – piłka na sznurku umocowanym do ściennej przyssawki tak, by pies bezskutecznie, nawet godzinami, szarpał piłeczkę. Wszystkie te wynalazki mają jeden wspólny mianownik. Nie tworzą w żaden sposób możliwości współpracy i porozumienia miedzy człowiekiem a psem.

A przecież praprzodkowie każdego z naszych ulubieńców nie przetrwaliby żyjąc i polując w pojedynkę. Ta ogromna wewnętrzna potrzeba współpracy leży u podstaw udomowienia psa. I aż trudno pojąć, że z tego, co najcenniejsze, rezygnujemy dobrowolnie.

Nie każdy zwierzak musi startować w mistrzostwach świata w jakiejkolwiek dziedzinie psiego sportu. Ale każdy powinien mieć możliwość realizowania swoich popędów w typowy dla gatunku sposób – to jeden z filarów dobrostanu zwierząt. Realizować nie samotnie, ale razem z człowiekiem.

Złota klatka, puchowe piernaty, najdroższa karma i automatyczna wyrzutnia piłeczek to nie jest to, czego psy potrzebują najbardziej. Wieszając na ścianie piłeczkę na przyssawce fundujesz zwierzęciu nieustanny stres; czy aby sam chciałbyś zostać skazanym na syzyfowe prace?

Narzekasz, że twój pies nie wraca na zawołanie? A kiedy i w jaki sposób nauczyłeś, co oznacza słowo „wróć”? Po co pies miałby wracać do ciebie, skoro niczego nie robicie razem? Czemu miałby reagować na każdy gest i szept?

Szkolisz psa nie tylko po to, aby nie sprawiał problemów na co dzień. Także, a nawet przede wszystkim dlatego, aby czuł się bezpiecznie w coraz bardziej skomplikowanym świecie człowieka. Po to, abyś stał się dla psa tłumaczem tego świata, gwarantem bezpieczeństwa i niekwestionowanym liderem. Aby twój pies mógł robić cokolwiek nie samotnie, ale razem z tobą. Dopiero wtedy znajdziesz najlepszego przyjaciela i prawdziwą radość z posiadania psa.

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter