Po co ten pies

Po co ten pies

Gdy czytam opisy coraz bardziej skomplikowanych urządzeń, służących do osłodzenia psiej samotności, do zajęcia psa czymś bez naszego udziału, coraz częściej chcę zapytać właścicieli – po co im ten pies?

Reklamowana szeroko mata węchowa; uciekająca ogromna piłka, której pies nie może przytrzymać pyskiem; pudło wyrzucające ustawicznie piłeczki; wreszcie kolejny upiorny pomysł – piłka na sznurku umocowanym do ściennej przyssawki tak, by pies bezskutecznie, nawet godzinami, szarpał piłeczkę. Wszystkie te wynalazki mają jeden wspólny mianownik. Nie tworzą w żaden sposób możliwości współpracy i porozumienia miedzy człowiekiem a psem.

A przecież praprzodkowie każdego z naszych ulubieńców nie przetrwaliby żyjąc i polując w pojedynkę. Ta ogromna wewnętrzna potrzeba współpracy leży u podstaw udomowienia psa. I aż trudno pojąć, że z tego, co najcenniejsze, rezygnujemy dobrowolnie.

Nie każdy zwierzak musi startować w mistrzostwach świata w jakiejkolwiek dziedzinie psiego sportu. Ale każdy powinien mieć możliwość realizowania swoich popędów w typowy dla gatunku sposób – to jeden z filarów dobrostanu zwierząt. Realizować nie samotnie, ale razem z człowiekiem.

Złota klatka, puchowe piernaty, najdroższa karma i automatyczna wyrzutnia piłeczek to nie jest to, czego psy potrzebują najbardziej. Wieszając na ścianie piłeczkę na przyssawce fundujesz zwierzęciu nieustanny stres; czy aby sam chciałbyś zostać skazanym na syzyfowe prace?

Narzekasz, że twój pies nie wraca na zawołanie? A kiedy i w jaki sposób nauczyłeś, co oznacza słowo „wróć”? Po co pies miałby wracać do ciebie, skoro niczego nie robicie razem? Czemu miałby reagować na każdy gest i szept?

Szkolisz psa nie tylko po to, aby nie sprawiał problemów na co dzień. Także, a nawet przede wszystkim dlatego, aby czuł się bezpiecznie w coraz bardziej skomplikowanym świecie człowieka. Po to, abyś stał się dla psa tłumaczem tego świata, gwarantem bezpieczeństwa i niekwestionowanym liderem. Aby twój pies mógł robić cokolwiek nie samotnie, ale razem z tobą. Dopiero wtedy znajdziesz najlepszego przyjaciela i prawdziwą radość z posiadania psa.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Wzmocniona, metalowa Klatka Kennelowa Metalowa klatka kennelowa dla psa - XXL - Premium
  300,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg
  99,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Poczytaj mi mamo, czyli edukacja przyszłego kynologa
01/12/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać