Jak oduczyć psa szczekania czyli kontrola szczekania

Jak oduczyć psa szczekania czyli kontrola szczekania

Jedno z trudniejszych zadań, stawianych przed trenerami i właścicielami zwierzaków, to kontrola szczekania. Szczekanie na alarm, gdy ktoś obcy chce wejść do ogrodu, może być jak najbardziej pożądane, ale taka sama sygnalizacja sąsiadów przechodzących wspólną klatką schodową na pewno nie. Jak oduczyć psa szczekania.

Tu ciekawostka – w kanadyjskiej prowincji Alberta psy w domkach jednorodzinnych stojących wzdłuż ulicy nie mogą zbyt długo szczekać nawet w dzień. Wezwany przez sąsiadów urzędnik przyjdzie, przespaceruje się za ogrodzeniem, oceni nasilenie szczekania i jeśli pies szczeka zbyt długo, właściciel musi nauczyć psa spokoju lub przeprowadzić się razem z psem. Trzecia i ostatnia możliwość to rezygnacja z posiadania zwierzaka uciążliwego dla sąsiadów .

Jak oduczyć psa szczekania, no to spróbujmy nauczyć szczekania tylko na komendę lub zacznijmy nagradzać ciszę.

Zdecydowanie lepiej zacząć od drugiej metody – ta pierwsza grozi wzmocnieniem szczekania także w najbardziej niepożądanych chwilach.

Szczekanie w samotności można wyeliminować przez naukę pozostawania choćby w kennelowej klatce, dokładny opis tego ćwiczenia znajdziecie pod tytułem Jak wprowadzić klatkę kennel dla psa. Ale jeśli chcemy wykluczyć szczekanie na dźwięk domofonu, na przechodzących klatką schodową i nakłonić nasze zwierzątko do ignorowania psów szczekających za płotem – pozostaje nagradzać ciszę.

Najłatwiejsze są ćwiczenia wzdłuż płotów – starczy skoncentrować uwagę psa na tym, co mamy w ręce, wymagać – koniecznie zanim zacznie szczekać – reagowania na hasła takie jak idziemy, noga, siad lub podać do niesienia coś, co utrudnia szczekanie. Ważne, aby jadalną nagrodę pies otrzymał dopiero po przejściu konfliktowego miejsca. Podobnie uczymy mijania się w ciszy z innymi psami – nagradzamy dziesięć metrów dalej. Pies zapamięta sytuację – będzie spieszyć się do nagrody, mniej zwracając uwagę na to, co po drodze.

Zobojętnianie odgłosów z klatki schodowej zaczynamy od wymagania siedzenia lub warowania przy otwartych drzwiach naszego mieszkania.

Sami wychodzimy na klatkę schodową, ruszamy klamką, zamykamy i otwieramy drzwi, przekręcamy klucze nagradzając pozostanie nie tylko w ciszy, ale i w wymaganej pozycji. To samo ćwiczenie trzeba przepracować przy przymkniętych i zamkniętych drzwiach – z pomocą kogoś, kto w tym czasie będzie kilkakrotnie przechodzić przed drzwiami. Więcej pracy wymaga zobojętnienie dźwięku domofonu, ale i to jest możliwe. Można przyzwyczaić psa do reagowania na różne polecenia, jednocześnie odtwarzając dźwięk domofonu, zanim nieoczekiwanie ktoś zadzwoni do naszych drzwi. Zasada jest zawsze ta sama – pies musi być skoncentrowany na pracy, każde szczeknięcie przerywamy nowym hasłem (moje psy reagowały na „wyłącz”), natychmiast wskazujemy psu dobrze już wyuczoną czynność (siad, waruj, miejsce – co kto woli) – i dopiero to nieregularnie nagradzamy.

Uwaga – ciągłe nagradzanie tylko zamilknięcia mogłoby skłonić psa do szczekania po to, aby usłyszeć „wyłącz” i dostać nagrodę…

A co z oszczekiwaniem przechodniów z samochodu?

To już wymaga nieco innej pracy, na przykład śpiewania kolęd w środku lata – o tym napiszę innym razem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023
19/09/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać