Jak oduczyć psa szczekania czyli kontrola szczekania

Jak oduczyć psa szczekania czyli kontrola szczekania

Jedno z trudniejszych zadań, stawianych przed trenerami i właścicielami zwierzaków, to kontrola szczekania. Szczekanie na alarm, gdy ktoś obcy chce wejść do ogrodu, może być jak najbardziej pożądane, ale taka sama sygnalizacja sąsiadów przechodzących wspólną klatką schodową na pewno nie. Jak oduczyć psa szczekania.

Wspieraj Autora na Patronite

Tu ciekawostka – w kanadyjskiej prowincji Alberta psy w domkach jednorodzinnych stojących wzdłuż ulicy nie mogą zbyt długo szczekać nawet w dzień. Wezwany przez sąsiadów urzędnik przyjdzie, przespaceruje się za ogrodzeniem, oceni nasilenie szczekania i jeśli pies szczeka zbyt długo, właściciel musi nauczyć psa spokoju lub przeprowadzić się razem z psem. Trzecia i ostatnia możliwość to rezygnacja z posiadania zwierzaka uciążliwego dla sąsiadów .

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

99,00 
Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Wymiar pokrowca 91,5/61,5/64cm

od 200,00 
Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Zając z zieloną herbatą, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 

Jak oduczyć psa szczekania, no to spróbujmy nauczyć szczekania tylko na komendę lub zacznijmy nagradzać ciszę.

Zdecydowanie lepiej zacząć od drugiej metody – ta pierwsza grozi wzmocnieniem szczekania także w najbardziej niepożądanych chwilach.

Szczekanie w samotności można wyeliminować przez naukę pozostawania choćby w kennelowej klatce, dokładny opis tego ćwiczenia znajdziecie pod tytułem Jak wprowadzić klatkę kennel dla psa. Ale jeśli chcemy wykluczyć szczekanie na dźwięk domofonu, na przechodzących klatką schodową i nakłonić nasze zwierzątko do ignorowania psów szczekających za płotem – pozostaje nagradzać ciszę.

Najłatwiejsze są ćwiczenia wzdłuż płotów – starczy skoncentrować uwagę psa na tym, co mamy w ręce, wymagać – koniecznie zanim zacznie szczekać – reagowania na hasła takie jak idziemy, noga, siad lub podać do niesienia coś, co utrudnia szczekanie. Ważne, aby jadalną nagrodę pies otrzymał dopiero po przejściu konfliktowego miejsca. Podobnie uczymy mijania się w ciszy z innymi psami – nagradzamy dziesięć metrów dalej. Pies zapamięta sytuację – będzie spieszyć się do nagrody, mniej zwracając uwagę na to, co po drodze.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Zobojętnianie odgłosów z klatki schodowej zaczynamy od wymagania siedzenia lub warowania przy otwartych drzwiach naszego mieszkania.

Sami wychodzimy na klatkę schodową, ruszamy klamką, zamykamy i otwieramy drzwi, przekręcamy klucze nagradzając pozostanie nie tylko w ciszy, ale i w wymaganej pozycji. To samo ćwiczenie trzeba przepracować przy przymkniętych i zamkniętych drzwiach – z pomocą kogoś, kto w tym czasie będzie kilkakrotnie przechodzić przed drzwiami. Więcej pracy wymaga zobojętnienie dźwięku domofonu, ale i to jest możliwe. Można przyzwyczaić psa do reagowania na różne polecenia, jednocześnie odtwarzając dźwięk domofonu, zanim nieoczekiwanie ktoś zadzwoni do naszych drzwi. Zasada jest zawsze ta sama – pies musi być skoncentrowany na pracy, każde szczeknięcie przerywamy nowym hasłem (moje psy reagowały na „wyłącz”), natychmiast wskazujemy psu dobrze już wyuczoną czynność (siad, waruj, miejsce – co kto woli) – i dopiero to nieregularnie nagradzamy.

Uwaga – ciągłe nagradzanie tylko zamilknięcia mogłoby skłonić psa do szczekania po to, aby usłyszeć „wyłącz” i dostać nagrodę…

A co z oszczekiwaniem przechodniów z samochodu?

To już wymaga nieco innej pracy, na przykład śpiewania kolęd w środku lata – o tym napiszę innym razem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać