Wychowanie psa zaczyna się od wyboru

Wychowanie psa zaczyna się od wyboru

Na pewno masz i takich przyjaciół, którzy kochają problemy. Im trudniej, tym lepiej, im większe wyzwanie, tym ciekawsze życie na co dzień – także ze szczeniakiem. Jeśli chcesz tego samego – czytaj we wzorcach ras tylko superlatywy – jaki to wierny, oddany, nieustraszony i niekłopotliwy na co dzień będzie twój wymarzony pies.

Ja już nie lubię mieć pod górkę – we wzorcach rasy  wybieram opis wad – nie tych fizycznych, wykluczających dalszy rozród czy sukcesy na wystawach, ale najdrobniejsze nawet wzmianki o problemach, jakie może stwarzać dorosły pies. Interesuje mnie także w jaki sposób moi praprzodkowie wykorzystywali na co dzień praprzodków mojego ewentualnego psa. Beagle już chyba nawet w Anglii nie polują par force; jednak wybierając beagla liczyłabym się bardzo ze skłonnością do samodzielnych decyzji kiedy, co i jak należy gonić. Ale jeszcze bardziej chcę wiedzieć, jak daleko zaszły podyktowane tylko modą zmiany w wyglądzie zwierzaka.

Opieranie hodowli na championach piękności nader często prowadzi do nasilenia problemów ze zdrowiem. Modnie skrócony pysk utrudnia oddychanie, modna opadająca linia grzbietu i głębokie kątowanie tylnych łap upośledzają sprawność aparatu ruchu, im dłuższe i cięższe ucho, tym łatwiej chociażby o infekcje. Problemy ze zdrowiem przy wszystkich wydziwaczeniach naturalnej psiej sylwetki są nieuchronne i oczywiste, skutki przekątowania widać i gołym okiem. Ale czy hodowla championów wystawowych może rzutować także na zmianę tych cech charakteru, dla których kiedyś powstała wybierana przez nas rasa?

Kilkadziesiąt lat temu niejaki pan Bielajew zapragnął wyhodować ufne i przyjazne ludziom lisy. Szybko osiągnął swój cel – tyle że kosztem istotnych zmian w wyglądzie. To działa w obie strony – preferując w hodowli psią urodę można  niezamierzenie wzmocnić niepożądane cechy charakteru. No i zamiast wyjątkowo łatwo poddającego się szkoleniu, spokojnego i zrównoważonego psa, wyrasta nam zwierzątko nadmiernie pobudliwe, bardzo trudne do kontrolowania na co dzień. Dlatego po 150 latach wystawowych priorytetów w hodowli psów, czytaj we wzorcach przede wszystkim opisy wad charakteru. Licz się z problemami – mniej będzie rozczarowań. Oczywiście zdarzają się także bardzo przyjemne niespodzianki. Zagram dziś w Totka, życzcie mi powodzenia…

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Olej Omega-3 Junior Olej Omega-3 Junior 200ml
  49,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
“Poradnik dla właściciela psa” – premiera książki
17/07/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać