Paskudnie dokuczam psu

Paskudnie dokuczam psu

… a właściwie psicy. Raszka, od szczeniaka wychowywana w domu, znała tak naprawdę od urodzenia dobry dotyk ludzkich rąk. Ludzkie ręce od zawsze podawały jedzenie, rzucały zabawki, drapały za uszami. Wydawałoby się, że to zwierzątko powinno kojarzyć ręce tylko z przyjemnością i korzyścią.

Wspieraj Autora na Patronite

A jednak.

Popatrz na filmik, na sygnały przekazywane mową ciała. Gdy ręka z góry opada na głowę zwierzęcia, Raszka otwiera i przymyka pysk, oblizuje się nerwowo, odwraca głowę, po chwili strząsa z siebie stres. Podobnie przy obejmowaniu, podnoszeniu łap, naciskaniu na zad – całym ciałem, wyrazem oczu, trzymaniem głowy i ogona Raszka mówi „nie lubię tego”. Nic jej nie boli, tego rodzaju dotyk nigdy w życiu suki nie został skojarzony z bólem, z cierpieniem, wręcz przeciwnie – od pierwszych chwil szczeniaka w moim domu podobne nietakty osładzałam jej pochwałą, smakołykami, natychmiast następującą zabawą.

Zobacz naszą ofertę

Gryzak funkcjonalny z algami i oregano 100g

Gryzak funkcjonalny z algami i oregano 100g

Dodatek oregano i alg

Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Wymiar pokrowca 106,5/72,5/74cm

od 240,00 
Promocja!
HolistaPets Arthro Junior 200g

HolistaPets Arthro Junior 200g

Suplement na stawy dla szczeniąt

69,00  64,00 

Czemu więc Raszka na filmie wygląda jak siedem nieszczęść i ósmy smutek?

Zajrzyjcie do młodzieńczych lektur – nikt piękniej i dokładniej niż London w „Białym Kle” nie opisał uczuć psa, któremu na głowę opada ludzka ręka. Przecież psy nie klepią się łapami po głowach. Zrozumiałe jest polizanie, dotknięcie pyska pyskiem. Szczeniak tak prosi o jedzenie, dorosłe psy podobnie okazują sobie czułość i pojednawcze sygnały, pomagają w czyszczeniu tych miejsc, których pies nie może polizać ani poiskać sobie sam.

Obejmowanie, zwłaszcza od góry, zagraża pozbawieniem swobody, obezwładnieniem psa. Podnoszenie i dotykanie przednich łap to też okropny nietakt – zdrowe łapy gwarantują przetrwanie, pościg za zdobyczą lub możliwość ucieczki. Wprawdzie pies potrafi położeniem przedniej łapy zaznaczyć własność, przytrzymać coś interesującego, a od pierwszych dni życia mlecznym krokiem, czyli ugniataniem sutek matki pomaga sobie w jedzeniu, chętnie bez obawy sam poda łapę, ale przytrzymywanie łapy to już zupełnie inna bajka. Nawet przed pierwszym obcinaniem pazurów psia łapa ucieka od naszej ręki. Nacisk na zad też nie jest odbierany z zadowoleniem – no to dlaczego dokuczam zwierzęciu?

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Ano dlatego, że w świecie, w którym żyje Raszka, zawsze może znaleźć się ktoś, kto zechce jej okazać sympatię poklepaniem po głowie. Bo czasem trzeba przy jakimkolwiek zabiegu przytrzymać psa i bez narkozy obciąć pazury. Dlatego nagradzałam smakołykami wytrzymywanie moich nietaktów i wiem, że suka w podobnej przypadkowej sytuacji ograniczy się tylko do sygnałów „daj spokój, nie lubię tego”.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
3 lat temu

Proszę wejść na jakikolwiek grupę adopcyjna greyhoundów wyścigowych. Wszystkie uwielbiają ear rub- zaznaczone w charakterystyce psów do adopcji, piszą o tym właściciele. Co do przednich łap -benching. Jest na youtubie, dużo – proszę zobaczyć jak to wygląda.
Ta suka jest po prostu histeryczna..

megan
megan
3 lat temu

A jeśli pies (molos),idąc obok mnie,sam podtyka łeb swój ogromny 🙂 do miziania? To chyba miziać,prawda?

Zofia Mrzewińska
Zofia Mrzewińska
3 lat temu
Reply to  megan

To dwie różne sytuacje – pies, który ociera głowę o rękę człowieka, i pies, któremu z góry na głowę opada ręka. Ten sam pies może radośnie przyjmować proponowane przez siebie czułości i unikać opadającej na głowę ręki.

megan
megan
3 lat temu

acha,dzięki!

Sprawdź także
Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów
27/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać