Kolędy w środku lata, czyli o emocjach psa

Kolędy w środku lata, czyli o emocjach psa

Psie emocje to przeogromny temat – rzeka. Nie zawsze potrafimy skutecznie sterować naszym zwierzątkiem odwołując się do jego emocji, ale zawsze próbować warto. Zanim jednak zaczniemy analizować w jaki sposób zmienić trudne czy kłopotliwe zachowanie psa – przyjrzyjmy się własnym emocjom, bo to one także bywają tą pierwszą przyczyną kłopotów.

Wspieraj Autora na Patronite

Jeśli łączą nas z psem naprawdę bliskie, bardzo mocne więzi, jeśli jesteśmy kimś najważniejszym dla zwierzaka, a nie tylko napełniaczem miski, to przy wszelkich problemach wychowawczych musimy przyjrzeć się własnym emocjom.

Pies doskonale wie – po naszym zapachu, po niewielkich, odruchowych gestach – do kogo czujemy sympatię, do kogo niechęć, jakie sytuacje budzą w nas stres. Pies wie to nie tylko o nas; o innych ludziach także. Można zaplanować pozorowaną akcję dla drużyny ratowniczej z psami – tak, aby przewodnicy psów nie wiedzieli, że to tylko trening, ale psów oszukać się nie da; minimalna zmiana zapachu i zachowań dowodzących akcją pozorowaną starczy za informację. Można perfekcyjnie przygotować siebie i psa do jakichkolwiek egzaminów czy startów w zawodach, których program przerobiliśmy podczas treningu, ale jeśli nie opanujemy własnego zdenerwowania, pies będzie wlec się za nami jak na ścięcie, odmówi wykonania doskonale wyuczonych poleceń, albo – co gorzej – pokaże zęby konkurentom, a i na sędziego także popatrzy spode łba.

Zobacz naszą ofertę

Hipoalergiczny szampon dla psów 250ml

Hipoalergiczny szampon dla psów 250ml

Essential Line HypoAllergenic

34,90 
Pokusa Premium Selection – karma sucha wołowina dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma sucha wołowina dla psów 3kg

Bezzbożowa karma sucha wołowina dla psów dorosłych

74,00 
Game Dog Functional Treats Immunity

Game Dog Functional Treats Immunity

Przysmaki funkcyjne dla psów, stymulujące ich układ odpornościowy

24,00 

I wtedy wszelkie działania naprawcze trzeba zacząć od kontroli własnych emocji – co naprawdę nie jest takie łatwe.

Lata temu podjechałam na znajomy plac treningowy.

Dużego, bardzo impulsywnego, pobudliwego owczarka belgijskiego malinois zostawiłam przed bramką w małym fiaciku. Nie wiem – może i lepiej, że nie wiem – kto postanowił sprawdzić, czy pies będzie pilnował samochodu i podrażnił zwierzaka przez minimalnie uchyloną szybę. Reakcję psa usłyszeliśmy wszyscy – gdy dobiegłam do samochodu, żartownisia już nie było. Ale mój pies nie znał się na takich żartach. Od tego dnia spinał się na widok każdego człowieka podchodzącego do auta. A że zachowania agresywne poszerzają się na sytuację poprzedzającą pierwszy konflikt, już nie trzeba było go drażnić. Starczyło, że ktoś przechodził blisko, popatrzył na nas z przejścia dla pieszych, przyglądał się z chodnika, z samochodu stojącego obok przed zmianą świateł, aż w końcu także każde wyprzedzające nas auto powodowało wściekły ryk i skok do szyby.

Stopniowe zobojętnianie pobudzających psa sytuacji nie przynosiło efektów. Owszem, podczas szkolenia na parkingu pies szybko zaakceptował wszystkich podchodzących, przebiegających i przejeżdżających obok, ale nie przenosił  tego zachowania na sytuacje pozatreningowe. Bo trening różnił się zasadniczo od codziennej jazdy miastem czy za miasto. W sytuacjach pozatreningowych czynnikiem wyzwalającym psią agresję było moje zdenerwowanie – podczas treningu byłam przecież spokojna! – i to ja musiałam opanować swoje emocje. Bez jakichkolwiek farmaceutyków i bez zamiany małego fiacika na samochód, w którym zmieściłaby się klatka transportowa.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Nie mam słuchu muzycznego; fałszuję straszliwie i nawet „wlazł kotek na plotek” jest poza moimi możliwościami, toteż nie obrzydzam nikomu Wigilii kolędami we własnym wykonaniu. Ale pewnego lipcowego dnia, ledwie uruchomiłam silnik fiacika, jeszcze przed blokiem, zaczęłam – dość głośno – śpiewać Wśród nocnej ciszy. Psu to nie przeszkadzało; zaciekawiony tylko nadstawił uszy, a mnie absurd sytuacji rozbawił niesamowicie. Ruszyliśmy ulicami miasta, po drodze przekładałam kolędy przyśpiewkami w rodzaju „zajechali dziś mi drogę pasterze” …

Pies słuchał z zainteresowaniem; nie musiał rozumieć, co wprawiło mnie w tak dobry humor.

Zniknął czynnik wyzwalający agresję, psie pobudzenie minęło jak ręką odjął – wyprzedzające nas auta, przechodnie na pasach, ludzie przechodzący na stacji benzynowej stali się obojętnym tłem, nie wartym nawet spojrzenia, a co dopiero warknięcia czy wściekłego miotania się do szyby.

I tak to kolędy śpiewane w środku lata okazały się skuteczną metodą treningową – polecam niekoniecznie śpiew, ale zawsze wprowadzenie się w dobry humor przez rozpoczęciem jakichkolwiek zajęć z psem. O innych sposobach pracy na emocjach na pewno jeszcze opowiem,

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Fundacja Rasowy Kundel, Pracuj.pl i Kasia Gandor po raz kolejny z odsieczą dla bezdomnych psów
26/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać