„Psia kupa prawdę Ci powie”, czyli ocena kału jest ważna!

„Psia kupa prawdę Ci powie”, czyli ocena kału jest ważna!

Psia kupa to może mało przyjemny temat, jednak jest niebywale ważny, jeśli chodzi o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Dla opiekuna psa nie powinien być on wstydliwy. Oprócz faktu, że po psie trzeba sprzątać, warto też przyglądać się jego odchodom, bo one mogą dostarczyć nam bardzo ważnych informacji o kondycji zdrowotnej psa.

Psia kupa – obserwowanie jest ważne

Od lat dietetycy zwierzęcy alarmują, że obserwowanie psiej kupy jest jednym z najistotniejszych elementów kontrolowania stanu zdrowia czworonoga. Jeśli opiekun będzie potrafił dobrze analizować psie odchody, może bardzo szybko wykryć, czy ze stanem zdrowia psa nie dzieje się coś niedobrego. Wiele dolegliwości może zostać zauważonych bardzo szybko, zanim dojdzie do większych szkód w organizmie.

Im mniej, tym lepiej

Jeśli czworonóg oddaje kał więcej niż trzy razy dziennie, jego kupka jest większej objętości, to może to znaczyć, że nie trawi dobrze danego pokarmu. Niestrawione składniki pokarmowe nie są wchłaniane, powodując jednocześnie zwiększone wydalanie wody z organizmu. Warto w tym miejscu dodać, że prócz niestrawionych składników pokarmowych, psia kupa zawiera i takie składniki, które nie pochodzą z pokarmu np. żywe czy martwe bakterie bądź inne mikroorganizmy.

Niewłaściwa częstotliwość oddawania stolca przez psa, czy też jego niewłaściwy wygląd, może być objawem ukrytych dolegliwości. To, co szczególnie powinien zapamiętać opiekun psa, to to, jak powinna wyglądać psia kupa, jaki jest jest prawidłowy kolor, konsystencja.

Psia kupa – podstawowe cztery cechy

Kiedy mówimy o wyglądzie kału, trzeba zwrócić uwagę na elementarne cztery cechy: kolor kału, zawartość, powłokę i konsystencję kału. Jeśli chce się fachowo ocenić jakość psiej kupki, warto sięgnąć po tzw. system punktowy. Dobrze jest go poznać i nie bać się przyglądać odchodom swojego psa podczas ich sprzątania na spacerze. System punktowy to zazwyczaj skala od 1-5. „Jedynka” to twardy, suchy kał (może być oznaką odwodnienia, zaparć, zbyt dużej ilości kości w diecie, czy wapnia), a „piątka” to już wodnista biegunka (takie „płaskie kałuże”). Prawidłowo uformowany kał mieści się zazwyczaj pośrodku tej skali (2-2,5). To psia kupka przypominająca cygaro z dostrzegalnymi małymi częściami.

Taka kupka przy sprzątaniu rozpada się na mniejsze kawałki, zostawiając jeszcze lekki odcisk na podłożu. Niektórzy  używają też skali od 1-7, ale najważniejsze, co musi zapamiętać opiekun psa, to nie cyfry, ale wygląd prawidłowej kupy: ma mieć ona kolor brązowy, czekoladowy i przypominać owe cygaro z małymi częściami. Jeśli cokolwiek nas niepokoi podczas obserwacji, warto udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Kolory

Normalny kolor psiej kupy to kolor brązowy, ciemnobrązowy, czekoladowy. Jeśli podczas obserwacji psiego stolca zauważymy różne białe plamy, może to świadczyć o obecności wewnętrznych pasożytów. Te białe plamki często mogą być w ruchu. Szara, tłusta, błyszcząca się psia kupa może być oznaką problemów z trzustką. Bardzo niepokojąca jest psia kupa w kolorze czarnym. Taka kupka w kolorze węgla może być oznaką krwawienia z górnego obszaru przewodu pokarmowego.

Natomiast czerwone elementy na normalnym kolorze psiej kupy, mogą oznaczać krwawienie z dolnego odcinka. Kolor zielony może być oznaką zjedzenia trutki, ale może być także wynikiem zjedzenia zbyt dużej ilości trawy przez psa (warto obserwować, co robi nasz pupil na spacerze, aby znać kontekst). Zielona poświata na psiej kupie może być także objawem problemów z pęcherzykiem żółciowym. Psia kupa koloru pomarańczy (bardziej żółta) może wskazywać na problemy z wątrobą u czworonoga. O białej, twardej, suchej kupce była już mowa powyżej.

Psia kupa prawdę Ci powie…

To tylko krótkie nakreślenie tematu oceny psiego stolca (można wydrukować sobie taki system punktowy i mieć go pod ręką). Jednak jeśli każdy opiekun psa, będzie wyczulony na te podstawowe informacje, może w miarę szybko pomóc swojemu pupilowi uporać się z różnymi dolegliwościami, których może jeszcze nie widać na pierwszy rzut oka, a o których prawdę może powiedzieć nam dość szybko psia kupa.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Program rozwoju Odporności Psychicznej dla przewodników psów w sportach węchowych
28/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać