Kasztany są trujące dla psa!

Kasztany są trujące dla psa!

Kasztany są trujące dla psa, nadeszła jesień, a wraz z nią kolorowe liście, w których psy lubią się tarzać, należy jednak uważać, aby pies nie bawił się kasztanami. Jeśli pies rozgryzie brązowy owoc, może to się bardzo źle skończyć.

Wspieraj Autora na Patronite

Czy pies może jeść kasztany?

Kasztany niewątpliwie kojarzą się z jesienną porą i radością zbierania ich przez dzieci. Są jednak trujące, zarówno dla ludzi, jak i dla psów.  Trzeba bardzo pilnować, aby psy nie bawiły się kasztanami. Dlaczego? Jeśli pies rozgryzie przy zabawie brązowy owoc, może to się bardzo źle skończyć. W skrajnych przypadkach dochodziło nawet do śmierci psów z powodu zjedzenia kasztanów.

Zobacz naszą ofertę

Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Wymiar pokrowca 91,5/61,5/64cm

od 200,00 
Przysmak dla psa z kaczki Naturel Soft 100g

Przysmak dla psa z kaczki Naturel Soft 100g

Nie zawiera zbóż ani cukrów

Pokusa Premium Selection – karma sucha cielęcina z łososiem dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma sucha cielęcina z łososiem dla psów 3kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

79,00 

Kasztany zawierają saponiny

Brązowe owoce zawierają saponiny, silnie toksyczne związki, które mogą doprowadzić do zatrucia u psa. Znajdują się nie tylko w kolczastych owocach, ale również w korze kasztanowca, jak i w liściach. Najwięcej trującej substancji znajduje się w brązowych owocach. Jeden kasztan potrafi doprowadzić do silnego zatrucia u dorosłego człowieka, a dziecko i czworonożnego przyjaciela człowieka nawet do śmierci. U psa do zatrucia może dojść po samym rozgryzieniu brązowego owocu, kiedy saponina zacznie przedostawać się do organizmu zwierzęcia. Połknięcie kasztanów może też doprowadzić do niedrożności jelit.

Kasztany są trujące dla psa – jakie są objawy zatrucia?

Jeśli pies przegryzł kasztana, to objawy nie zawsze mogą pojawić się od razu. Często pojawiają się dopiero sześć godzin po zjedzeniu owocu. Są to głównie: apatia, bolesny brzuch, ślinotok, wymioty, biegunka. Opiekunowie nie zawsze kojarzą te objawy z tym, że pies mógł rozgryźć kasztana. Jednak przy tego typu objawach, warto wspomnieć lekarzowi weterynarii fakt zabawy psa w parku wśród kasztanowców. Jeśli czworonóg zjadłby większą ilość brązowych owoców, mogą wystąpić objawy neurologiczne: drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej, napady padaczkowe a nawet śpiączka. Przy lżejszym zatruciu może wystarczyć wywołanie wymiotów, jeśli zadziała się szybko, albo też lekarz weterynarii poda węgiel aktywny bądź inną substancję. Nie trzeba chyba wspominać, że brak podjęcia leczenia w przypadku silniejszego zatrucia, może doprowadzić do śmierci psa. W tym przypadku potrzebne będzie podanie odpowiednich leków, które chronią przewód pokarmowy oraz kroplówki.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Co zrobić, gdy pies zjadł kasztany?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł kasztana, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Objawy zatrucia kasztanami mogą nie pojawić się od razu, a czasem występują nawet po kilku godzinach. Warto być czujnym i zwracać uwagę na objawy, takie jak apatia, bolesny brzuch, ślinotok, wymioty i biegunka. W przypadku zaawansowanego zatrucia mogą wystąpić również objawy neurologiczne, takie jak drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej, napady padaczkowe, a nawet śpiączka.

W przypadku podejrzenia zatrucia kasztanami, weterynarz może zalecić różne procedury, takie jak wywołanie wymiotów, podanie węgla aktywnego lub innych substancji mających na celu neutralizację trujących związków. W skrajnych przypadkach, gdy zatrucie jest poważne, konieczne może być hospitalizowanie psa i podanie odpowiednich leków oraz kroplówek. Pamiętaj, że szybka reakcja i opieka weterynaryjna są kluczowe w przypadku zatrucia kasztanami, ponieważ może to uratować życie twojego ukochanego pupila. Warto więc być świadomym zagrożenia i dbać o to, aby pies nie miał dostępu do tych trujących owoców.

Obraz Rebecca Scholz z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady
30/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać