Sprawdź także
Szukanie zguby na wstecznym śladzie
10/07/2020
Zofia Mrzewińska

Kasztany są trujące dla psa!

Kasztany są trujące dla psa!

Kasztany są trujące dla psa, nadeszła jesień, a wraz z nią kolorowe liście, w których psy lubią się tarzać, należy jednak uważać, aby pies nie bawił się kasztanami. Jeśli pies rozgryzie brązowy owoc, może to się bardzo źle skończyć.

Kasztany, kasztany…

Kasztany niewątpliwie kojarzą się z jesienną porą i radością zbierania ich przez dzieci. Są jednak trujące, zarówno dla ludzi, jak i dla psów.  Trzeba bardzo pilnować, aby psy nie bawiły się kasztanami. Dlaczego? Jeśli pies rozgryzie przy zabawie brązowy owoc, może to się bardzo źle skończyć. W skrajnych przypadkach dochodziło nawet do śmierci psów z powodu zjedzenia kasztanów.

Kasztany zawierają saponiny

Brązowe owoce zawierają saponiny, silnie toksyczne związki, które mogą doprowadzić do zatrucia u psa. Znajdują się nie tylko w kolczastych owocach, ale również w korze kasztanowca, jak i w liściach. Najwięcej trującej substancji znajduje się w brązowych owocach. Jeden kasztan potrafi doprowadzić do silnego zatrucia u dorosłego człowieka, a dziecko i czworonożnego przyjaciela człowieka nawet do śmierci. U psa do zatrucia może dojść po samym rozgryzieniu brązowego owocu, kiedy saponina zacznie przedostawać się do organizmu zwierzęcia. Połknięcie kasztanów może też doprowadzić do niedrożności jelit.

Kasztany są trujące dla psa – jakie są objawy zatrucia?

Jeśli pies przegryzł kasztana, to objawy nie zawsze mogą pojawić się od razu. Często pojawiają się dopiero sześć godzin po zjedzeniu owocu. Są to głównie: apatia, bolesny brzuch, ślinotok, wymioty, biegunka. Opiekunowie nie zawsze kojarzą te objawy z tym, że pies mógł rozgryźć kasztana. Jednak przy tego typu objawach, warto wspomnieć lekarzowi weterynarii fakt zabawy psa w parku wśród kasztanowców. Jeśli czworonóg zjadłby większą ilość brązowych owoców, mogą wystąpić objawy neurologiczne: drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej, napady padaczkowe a nawet śpiączka. Przy lżejszym zatruciu może wystarczyć wywołanie wymiotów, jeśli zadziała się szybko, albo też lekarz weterynarii poda węgiel aktywny bądź inną substancję. Nie trzeba chyba wspominać, że brak podjęcia leczenia w przypadku silniejszego zatrucia, może doprowadzić do śmierci psa. W tym przypadku potrzebne będzie podanie odpowiednich leków, które chronią przewód pokarmowy oraz kroplówki.

Obraz Rebecca Scholz z Pixabay

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter