Ciąża urojona u suk niewysterylizowanych i wysterylizowanych

Ciąża urojona u suk niewysterylizowanych i wysterylizowanych

Ciąża urojona u suk – co warto o niej wiedzieć? Świat nauki nieustannie się rozwija. Jeszcze nie tak dawno twierdzono, że każda sterylizacja w 100% wyklucza problem ciąży urojonej. Dziś wiadomo, że to nie tak do końca… Jeśli suka zostanie poddana zabiegowi w nieodpowiednim momencie albo nie wszystko zostanie usunięte jak należy, to może pojawić się problem. Czytamy o tym w artykule na stronie University of Glasgow.

Po owulacji każda suka może przechodzić przez ciążę urojoną. Cechuje się ona zwykle manifestowaniem przez nieciężarną sukę zachowań rodzicielskich i wydzielaniem mleka pod koniec fazy diestrus. Badania pokazują, że regularnie przechodzi przez nią aż 70% suk. U 90% wystąpiła ona chociaż raz w życiu. Jest wynikiem oddziaływania żeńskich hormonów i powstaje najczęściej w ciągu 8 tyg. po fazie estrus. Powoduje ją nagły wzrost poziomu prolaktyny, przy jednoczesnym spadku progesteronu.

Urojona ciąża u suki, może być czymś naturalnym, wyciszonym, a może przyjąć także postać jawną. Kiedy ciąża urojona naturalnie się wycisza (zazwyczaj w 70-80 dni od owulacji), to suczka wchodzi w fazę anestrus. Ukryta ciąża urojona jest normalnym stanem fizjologicznym. Wtedy zazwyczaj nie trzeba wdrażać leczenia. Natomiast, gdy kliniczne lub behawioralne objawy by się nasilały, to warto pomyśleć o leczeniu suki. Zazwyczaj sięga się wówczas po kabergolinę. Ma ona najmniej ubocznych skutków i dość dobrze działa.

Ciąża urojona – objawy

Jak czytamy na stronie University of Glasgow, ciąża urojona jest stanem, w którym niewysterylizowana suczka, ale i może być i to suka po sterylizacji, wykazuje kliniczne objawy, które są typowe dla okresu przedporodowego i poporodowego, nie będąc faktycznie w ciąży.

Kliniczne objawy to: powiększone gruczoły sutkowe, możliwe wydzielanie mleka, wymioty, przyrost wagi, brak apetytu. Ponadto w tym miejscu warto też podkreślić, że większe tendencje do jawnej ciąży urojonej, może mieć suczka, która ma niedoczynność tarczycy, dlatego warto robić regularne badania.

Natomiast behawioralne objawy to: macierzyńskie zachowania, budowanie gniazda, znoszenie przedmiotów, maskotek i opieka nad nimi,  możliwe bronienie zasobów, zwiększona lub zmniejszona aktywność.

Czasem obserwuje się wiele objawów, a czasem mogą wystąpić jedynie niektóre z nich. Na pewno istotne jest to, aby w odpowiedniej porze podjąć się leczenia objawów ciąży urojonej u suki, aby nie dopuścić do zapalnych stanów gruczołów sutkowych.

Ciąża urojona a sterylizacja

Dalej na tej samej stronie, w podanym tam artykule naukowym Root, A.L.,„Ciąża urojona u psów. Ocena częstotliwości występowania i obecnych protokołów leczenia w Wielkiej Brytanii”, czytamy: „pomimo, iż ciążę urojoną można zaobserwować najczęściej u niewysterylizowanych suczek, to może ona się pojawić także jako skutek sterylizacji, jeżeli suka podatna na ciąże urojone, zostanie poddana zabiegowi w fazie diestrus! Co za tym idzie, może to być jednym z powodów zwiększonej reaktywności, czy nawet agresji suki po sterylizacji”.

Warto mieć to na uwadze przy planowaniu zabiegu. Bardzo ważne jest więc, by suka nie była poddawana takiemu zabiegowi w momencie, kiedy przechodzi ciążę urojoną bądź jest właśnie w fazie diestrus.

„Sterylizacja przeprowadzona w fazie diestrus, skutkuje bardzo gwałtownym spadkiem poziomu progesteronu w osoczu oraz wzrostem poziomu prolaktyny. Wtedy ciąża urojona może stać się jawna i znacznie się przedłużać, szczególnie u tych suk, które miały ciąże urojone przed sterylizacją” (wg przytoczonego wyżej artykułu). Warto mieć także na uwadze, że objawy ciąży urojonej, mogą powrócić u sterylizowanej suki, gdy są jeszcze pozostałości tkanki jajnika, stąd chirurg musi być całkowicie pewien, że usunął podczas wykonywanego zabiegu całą tkankę.

Ciąża urojona – nie pozwolić na budowanie gniazda

Suka może chętnie znosić różne przedmioty i zabawki, budując gniazdo. Nie można jej na to pozwalać. Suczka może też prosić o głaskanie jej po brzuszku – nie wolno temu ulegać, gdyż może to spotęgować produkcję mleka. Warto zająć suczce głowę – zapewnić jej zabawy węchowe, zmęczyć umysł. Dobrze będzie zapewnić jej także sporą dawkę ruchu.

Źródło za:  University of Glasgow, eprints.gla.ac.uk

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Szczeniaki w typie malinois szukają nowych domów. Tragiczne skutki mody.
25/10/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać