Nosem.pl Zdrowie i dieta psa Choroby pasożytnicze u psów
Kim jest pasożyt? Pasożytnictwo to zjawisko bardzo popularne: jeden organizm – pasożyt, żyje kosztem drugiego – żywiciela, wywołując u niego szkody. Jednak dopiero gdy wyrządzone szkody będą powodowały wystąpienie objawów klinicznych, możemy mówić o chorobie pasożytniczej.
W dużym uproszczeniu pasożyty możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Czyli te które żyją na powierzchni ciała = ektopasożyty: tj pchły, kleszcze, świerzbowiec uszny, świerzbowiec drążący, nużyca, czy tzw. łupież wędrujący wywołany przez roztocze z gatunku Cheyletiella sp. W tym wypadku słowo „profilaktyka” ma duże znaczenie: w przypadku części preparatów dostępnych na rynku możemy zapewnić ochronę naszym psom przed większością ektopasożytów. Należy jednak pamiętać, że sama obecność pasożytów nie musi wywołać choroby, a jej objawy, mogą świadczyć o współistniejących problemach m.in. z układem odpornościowym (jak w przypadku demodekozy = nużycy), czy alergii (APZS = alergiczne pchle zapalenie skóry)
Inaczej niestety sprawa wygląda w przypadku endopasożytów = pasożytów wewnętrznych. Tu kluczową rolę odgrywa diagnostyka – dokładne rozpoznanie czynnika wywołującego chorobę, gdyż nie ma leków uniwersalnych i działających „jednorazowo na wszystko”. Wśród pasożytów wewnętrznych większość żyje w przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym, układzie krwionośnym i w narządach tzw. miąższowych np. w wątrobie. Zanim jednak dojdzie do zasiedlenia wybranej „niszy” dochodzi do wędrówki przez organizm żywiciela, która to również powoduje spore zniszczenia.
Obraz kliniczny choroby zależy od wielu czynników:
Zanim jednak choroba się rozwinie mamy tzw. okres prepatentny (utajony): od momentu wniknięcia pasożyta do organizmu, do momentu osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej.
Olbrzymią rolę odgrywa wczesna diagnostyka chorób pasożytniczych, zanim rozwiną się objawy kliniczne. W zależności od tego czego „szukamy” decydujemy się na konkretną ścieżkę diagnostyczną. Nie od razu po zakażeniu testy wykryją obecność czynnika inwazyjnego, stąd wielką rolę odgrywa znajomość tzw. cykli życiowych pasożytów.
Kluczowym w celu ustalenia odpowiedniego leczenia jest rozpoznanie czynnika inwazyjnego. Znajomość cyklu życiowego pozwala podać leki w odpowiednim momencie i przez odpowiednio długi okres czasu: w przypadku części pasożytów leczenie może trwać tygodniami, podczas gdy w innym wystarczy jednorazowa aplikacja leków.
Poza zwalczaniem pasożytów na i w psach, należy pamiętać o:
Część z chorób pasożytniczych ma potencja zoonotyczny – w odpowiednich, sprzyjających warunkach może wywołać choroby u ludzi. Należą do nich: