Co z niego wyrośnie

Co z niego wyrośnie

Pod takim właśnie tytułem opisywałam dość szeroko w jednym z czasopism różne sposoby testowania szczeniąt – jeszcze przy mamie, w hodowli. Tu zaproponuję najprostszy możliwy sposób oceny każdej z prześlicznych futrzanych kulek, wybiegających nam na spotkanie.

Po pierwsze – zawrzyj osobistą znajomość z suką zanim zamówisz po niej szczeniaka. Zestresowana, trzymana w złych warunkach psica na pewno nie urodzi spokojnych zrównoważonych szczeniąt.

Po drugie – zamawiając szczeniaka upewnij się, że hodowca pozwoli na przetestowanie w swojej obecności wszystkich szczeniąt lub przynajmniej tych, spośród których możesz wybierać.

Po trzecie – zanim dotkniesz któregokolwiek szczeniaka, postaraj się abyś miał na sobie znajomy, przyjazny malcom zapach – jeśli to tylko możliwe, odnów znajomość z psicą.

Po czwarte – weź ze sobą kilka pustych,  specjalnie trochę podziurawionych pojemników po jajkach. Poproś hodowcę, aby do jednego z nich włożył garść tego, czym dokarmia szczeniaki. Zabierz także dużą papierową torbę i kilka zmiętych papierowych kulek.

Po piąte – usiądź wygodnie w kojcu czy pokoju, poproś hodowcę o przynoszenie kolejno każdego z maluchów, po każdym zapisuj swoje obserwacje.

Najpierw zanotuj w jaki sposób maluchy zawierały z Tobą znajomość., na ile interesowały się badaniem otoczenia, czy ignorowały Twoją obecność. Jeżeli którekolwiek szczenię spróbuje ukryć się w kącie, poproś hodowcę, aby od razu zabrał je do matki. Przed szczeniakiem nie okazującym lęku postaw schowaną przedtem papierową torbę – zapisz czy i w jaki sposób maluch zbada nowe zjawisko. Poturlaj po podłodze zmiętą kulkę papieru. Malca, który spontanicznie pobiegnie za kulką i wróci z nią do człowieka, sama porwałabym niczym diabeł duszę – szczenię uciekające z papierową zdobyczą także zapowiada się bardzo dobrze. Ustaw wśród pustych pojemników jeden z karmą; dowiesz się za chwilę czy szczenię już potrafi odnaleźć źródło najbardziej atrakcyjnego, poznanego wcześniej zapachu. Wreszcie siedząc lub leżąc zachęć do kontaktu. A potem sprawdź, na ile Twoje oceny chęci badania otoczenia, gotowości pogoni za łupem, uzdolnień węchowych i zachowań socjalnych szczeniąt zgadzają się z opiniami hodowcy. I wybieraj.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów 12kg
  239,00  229,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 217,00 .


  Zobacz
 • Liker Line Liker Line piłka dla psa
  28,00  31,00  44,00 

  Zobacz
 • Karma z owocami tropikalnymi dla małych ras Baltica karma z owocami tropikalnymi dla małych ras 1kg
  30,00 

  Zobacz
 • Ciastka dla psa Fruits&Vege Ciastka dla psa Fruits&Vege 70g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Psia empatia, czy psy są zdolne do empatii?
17/08/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać