Sprawdź także
Po co ten pies
05/03/2020
Zofia Mrzewińska

Co z niego wyrośnie

Co z niego wyrośnie

Pod takim właśnie tytułem opisywałam dość szeroko w jednym z czasopism różne sposoby testowania szczeniąt – jeszcze przy mamie, w hodowli. Tu zaproponuję najprostszy możliwy sposób oceny każdej z prześlicznych futrzanych kulek, wybiegających nam na spotkanie.

Po pierwsze – zawrzyj osobistą znajomość z suką zanim zamówisz po niej szczeniaka. Zestresowana, trzymana w złych warunkach psica na pewno nie urodzi spokojnych zrównoważonych szczeniąt.

Po drugie – zamawiając szczeniaka upewnij się, że hodowca pozwoli na przetestowanie w swojej obecności wszystkich szczeniąt lub przynajmniej tych, spośród których możesz wybierać.

Po trzecie – zanim dotkniesz któregokolwiek szczeniaka, postaraj się abyś miał na sobie znajomy, przyjazny malcom zapach – jeśli to tylko możliwe, odnów znajomość z psicą.

Po czwarte – weź ze sobą kilka pustych,  specjalnie trochę podziurawionych pojemników po jajkach. Poproś hodowcę, aby do jednego z nich włożył garść tego, czym dokarmia szczeniaki. Zabierz także dużą papierową torbę i kilka zmiętych papierowych kulek.

Po piąte – usiądź wygodnie w kojcu czy pokoju, poproś hodowcę o przynoszenie kolejno każdego z maluchów, po każdym zapisuj swoje obserwacje.

Najpierw zanotuj w jaki sposób maluchy zawierały z Tobą znajomość., na ile interesowały się badaniem otoczenia, czy ignorowały Twoją obecność. Jeżeli którekolwiek szczenię spróbuje ukryć się w kącie, poproś hodowcę, aby od razu zabrał je do matki. Przed szczeniakiem nie okazującym lęku postaw schowaną przedtem papierową torbę – zapisz czy i w jaki sposób maluch zbada nowe zjawisko. Poturlaj po podłodze zmiętą kulkę papieru. Malca, który spontanicznie pobiegnie za kulką i wróci z nią do człowieka, sama porwałabym niczym diabeł duszę – szczenię uciekające z papierową zdobyczą także zapowiada się bardzo dobrze. Ustaw wśród pustych pojemników jeden z karmą; dowiesz się za chwilę czy szczenię już potrafi odnaleźć źródło najbardziej atrakcyjnego, poznanego wcześniej zapachu. Wreszcie siedząc lub leżąc zachęć do kontaktu. A potem sprawdź, na ile Twoje oceny chęci badania otoczenia, gotowości pogoni za łupem, uzdolnień węchowych i zachowań socjalnych szczeniąt zgadzają się z opiniami hodowcy. I wybieraj.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 12KG
  284,00 

  Zobacz
 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  248,00 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  49,00  52,00 

  Zobacz
 • Olej z łososia dla psów Olej z łososia dla psów Pokusa 300ml
  69,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter