Sprawdź także
Czy pies posiada słuch absolutny?
14/05/2021
Redakcja Nosem.pl

Międzynarodowy Dzień Psa jest obchodzony 26 sierpnia

Międzynarodowy Dzień Psa jest obchodzony 26 sierpnia

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Psa ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych. 26 sierpnia 2004 roku w USA pierwszy raz obchodzono dzień poświęcony wszystkim psom. Święto przyjęło się dość szybko na całym świecie. 

Stany Zjednoczone ustanowiły 26 sierpnia Międzynarodowy Dzień Psa w dowód wdzięczności wszystkim czworonożnym przyjaciołom za ich miłość do człowieka, poświęcenie, służbę ludziom, pracę w ratownictwie i za, po prostu, ich wierną obecność w codzienności. Dzień ma też uświadomić społeczeństwo, że pies to ogromna odpowiedzialność. Jak mówił Mały Książę, na zawsze jest się odpowiedzialnym za tych, których „oswoiliśmy”, czyli za tych, z którymi weszliśmy w relację. Pomysłodawcą tego dnia była Colleen Paige.

Pies to nie zabawka, ale żywe stworzenie, pełne uczuć, emocji, przywiązane do swojej grupy rodzinnej.

Decyzja o wzięciu psa pod dach musi być więc bardzo świadoma. Przy jej podjęciu trzeba wziąć pod uwagę m.in. czas dla psa, psie potrzeby i umiejętność ich zaspokajania w codzienności, szkolenie, wychowanie psa, koszty utrzymania, wizyty u weterynarza, zapewnienie psu w domu odpowiednich, spokojnych warunków, a przy decyzji na konkretną rasę, także potrzeby danej rasy. Należy pamiętać, że za odpowiednie wychowanie psa zawsze odpowiedzialna jest osoba dorosła, która musi mieć na to odpowiednio dużo czasu. Jeśli w rodzinie są dzieci, to osoba dorosła powinna zadbać o to, aby ich relacja była prawidłowa, by pies wzrastał obok dzieci w sposób zrównoważony, dobry. Na naszych stronach dowiesz się jak wychować szczeniaka.

Międzynarodowy Dzień Psa przypomina, że psy potrzebują zrozumienia.

To stworzenia emocjonalne, więc trzeba poznać również świat ich emocji, aby dobrze poprowadzić relację na linii pies-człowiek. Psy uczą człowieka cierpliwości i miłości. Obserwując czworonożnych przyjaciół można się od nich także wiele nauczyć. Poznać lepiej samego siebie. Pilnować swojego tonu głosu, uczyć się mowy ciała innego gatunku. Zrozumienie psich zachowań, budowanie relacji sprawi, że będzie można wieść razem szczęśliwe życie.

 W tym wyjątkowym dniu parafrazujemy znane już słowa, krążące po sieci.

„Nie złość się na mnie, gdy jestem podekscytowany, kiedy wrócisz do domu. To najlepsza część mojego dnia… Żyję tylko ok. 10-15 lat, więc nie zostawiaj mnie zbyt długo samego. Nie mam tyle czasu co Ty. Nie denerwuj się na mnie. Zadbaj o mój spokój. Ty masz pracę, rodzinę i przyjaciół. Ja mam tylko Ciebie. Trenuj ze mną, baw się ze mną, zadbaj o moje psie potrzeby, umów z psimi kumplami… Zaopiekuj się mną, kiedy się zestarzeję. Będę taki słodki, jak wtedy kiedy byłem szczeniakiem… Pamiętaj, że Cię kocham, a Ty jesteś dla mnie wszystkim. Twój Przyjaciel Pies”

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter