Klatka kennelowa? To się może przydać!

Klatka kennelowa? To się może przydać!

Niektóre osoby, gdy słyszą „klatka kennelowa”, to myślą „więzienie”. Tymczasem wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie. Dobrze wprowadzona klatka daje psu poczucie, że ma własne miejsce, w którym czuje się wolny i spokojny. Miejsce, do którego nikt inny prócz niego nie może wejść. Miejsce, w którym może odpocząć. Po dobrze przeprowadzonym treningu klatkowym to nie „więzienie”, ale „schronienie”!

Klatka kennelowa przydaje się nie tylko w codzienności, w domu, ale jest też przydatna, kiedy udajemy się w podróż. Czyż to nie cudowne, że pies może wszędzie mieć ze sobą swój mały azyl? Dzięki temu może czuć się bezpieczniej w każdym miejscu, do jakiego się uda. Bo przecież ma swoje miejsce do spania… Taka klatka przydaje się też na zawodach, wystawach, różnych seminariach. Często nawet jest wymagane, aby na jakieś warsztaty zabrać klatki czy transportery dla psów. Gdy jeden ćwiczy, reszta powinna odpoczywać i czekać na swoją kolej. Jest wiele, naprawdę wiele powodów, dla których warto dobrze przeprowadzić trening klatkowy. Prawidłowo przeprowadzony trening daje efekt. Pies potrafi odpoczywać w zamkniętej klatce, wiedząc, że jest to jego „schronienie”, a nie „więzienie”. Klatka musi też być odpowiednio dobrana do psa.

Klatka? OK, ale jaka?

Kiedy decydujesz się na kupno klatki kennelowej, musisz dopasować wymiary klatki pod konkretnego psa. Pies powinien umieć się w niej wyprostować, spokojnie obrócić i stać. Jeśli masz małego pieska, to możesz mu kupić klatkę materiałową. Dla większych psów lepsza jest jednak klatka metalowa. Klatka z materiału na pewno lepiej sprawdza się w podróżach, bo łatwiej ją poskładać i zajmuje mniej miejsca. Taka klatka jednak nie będzie odpowiednia dla psów, które mają skłonność do przegryzania różnych rzeczy, bo materiał jest bardzo łatwo uszkodzić. Nie będzie też dobra w przypadku szczeniąt, gdyż one mają z kolei bardzo ostre ząbki, którymi bez problemu mogą przebić materiał.


Szeroką ofertę klatek kennelowych wraz z materacykami i pokrowcami znajdziesz w naszym sklepie w kategorii – klatki kennelowe.


Metalowa klatka na pewno jest stabilniejsza i nie sprzyja temu, by pies próbował ją przegryzać. Można ją również poskładać, tak jak w przypadku klatki materiałowej, jednak złożenie klatki metalowej jest bardziej utrudnione. Jest też oczywiście znacznie cięższa. Przy dużym psie na pewno to odczujecie. Jednak i tak warto ją mieć, bo przydaje się w bardzo wielu okolicznościach. Daje psu spokój, gdy przychodzą goście do domu. Wycisza na treningach, wystawach, czy zawodach. Kiedy więc zdecydujemy się na klatkę metalową, warto zwrócić uwagę na to, czy dobrze się składa i czy, jeśli chcemy używać wszędzie jednej klatki, wejdzie do naszego samochodu. Zawsze też można przyzwyczaić psa do klatki metalowej w domu, a na podróże do klatki materiałowej. Mniejszy pies może jeździć też w transporterze, jeśli oczywiście nie jest to jakaś długa podróż. Transportery powinny służyć raczej do przewiezienia psa z miejsca na miejsce.

Dobro klatkowe

Dzięki dobrze wprowadzonej klatce, już mały szczeniak może szybciej nauczyć się zachowywania czystości. Jeśli zaakceptuje klateczkę jako swoje miejsce, w którym może swobodnie odpoczywać i spać, nie będzie w niej brudził. Jak przyzwyczaić psiaka do klatki? Są na to różne sposoby. Można np. podawać w klatce psu jedzenie. Można rozsypać na początku w niej smaczki, aby zaciekawiony wszedł ich szukać. Dzięki temu też pozytywnie zacznie kojarzyć te miejsce. Można też przywiązać coś smakowitego w środkowym rogu klateczki, aby psiak mógł się tym dłużej zająć i w ten sposób zostać właśnie dłużej w klatce. Musimy pamiętać, że trening klatkowy trwa jakiś czas. Musimy uzbroić się w nieco cierpliwości. Psiak będzie przyzwyczajał się do tego miejsca stopniowo, aż w końcu nastanie moment, że uzna je za swoje bezpieczne „schronienie”. Bardzo ważne jest, aby nikt inny do klatki nie wchodził. Jeśli macie dzieci w domu, absolutnie nie pozwalajcie im wchodzić do klateczki pieska. To ma być tylko i wyłączenie jego „schronienie”. W klatce nie wykonujemy też żadnych zabiegów, nie władamy rąk do klatki, by poczesać psa, czy obciąć mu pazurki. To jest miejsce jego odpoczynku.

Poczucie bezpieczeństwa

Klatka kennelowa pomaga zapobiegać separacyjnym problemom. Pies ma swoje miejsce, które lubi. Miejsce, które zapewnia mu spokój. Nie odczuwa potrzeby ciągłego chodzenia za opiekunem. Kiedy opiekun ma swoje zajęcia, psiak może szczęśliwie odpoczywać w swojej „przystani”. Powszechnie wiadomo, że psy potrzebują o wiele więcej godzin snu. W dobrze wprowadzonej klatce mogą spokojnie spać i czuć się bezpiecznie. Oczywiście, jak się już przyzwyczai do klateczki, to nie trzeba mu jej za każdym razem zamykać. Klateczka może pozostawać otwarta. Zamknięcie klatki przyda się np. wtedy, kiedy nie chcemy, aby szczeniak z niej wychodził, gdy musimy na chwilę wyjść z domu, bądź jeśli jesteśmy z psem na jakiś warsztatach. Oczywiście, do tego trzeba go najpierw przyzwyczaić. Czemu to takie istotne? Nie wiadomo, jakie pomysły mogą przyjść psiakowi do głowy, gdy nas nie ma w domu. Jeśli mamy młodego psiaka, to nawet półgodzinne wyjście do sklepu mogłoby się skończyć nieciekawie, a może i fatalnie, gdyby szczenię dorwało się do kabli, czy zrzuciło coś na siebie. Klatka daje więc poczucie bezpieczeństwa nie tylko czworonogowi, ale w pewnym sensie i nam samym.


Szeroką ofertę klatek kennelowych wraz z materacykami i pokrowcami znajdziesz w naszym sklepie w kategorii – klatki kennelowe.


Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pies uzależnia się od sytuacji
03/09/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać