Znajomość pierwszej pomocy dla psa. Dlaczego to takie ważne?

Znajomość pierwszej pomocy dla psa. Dlaczego to takie ważne?

Dobrze by było, gdyby każdy opiekun znał podstawy w udzielaniu psu pierwszej pomocy. Jest to ogromnie ważne, gdyż czasami liczą się chwile! Za posiadaną wiedzą kroczy większy spokój i opanowanie, które zdaje się być niezbędne przy ratowaniu czworonoga.

Wspieraj Autora na Patronite

Pierwsza pomoc dla zwierząt to bardzo obszerny temat. Na pewno warto posiadać taką wiedzę, dzięki której będzie potrafiło się udzielić psu pomocy w pierwszych chwilach po wypadku, czy skaleczeniu. To są bardzo ważne momenty, które czasem mogą zadecydować nawet o życiu zwierzęcia. Istnieje obecnie wiele kursów pierwszej pomocy, z których na pewno warto korzystać. Jednak w Internecie także można znaleźć różne filmy instruktażowe, jak wykonać pewne czynności zanim pies trafi do lekarza weterynarii. To, co zawsze jest istotne w działaniu, to opanowanie. Przy udzielaniu psu pierwszej pomocy powinno się zachować spokój, ale jednocześnie trzeba pamiętać, aby działać dość stanowczo.

Zobacz naszą ofertę

Karma Pokusa indyk z kaczką – 12kg

Karma Pokusa indyk z kaczką – 12kg

Hipoalergiczna karma dla psów dorosłych ras dużych

289,00 
Liker Cord piłka dla psa

Liker Cord piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na sznurku

od 24,00 
Promocja!
HolistaPets Tran z dorsza 500ml

HolistaPets Tran z dorsza 500ml

Tran dla psa, wytwarzany ze świeżych wątróbek dorsza

99,00  92,00 

Co jest najważniejsze?

Najważniejsze zawsze jest bezpieczeństwo człowieka. Warto w apteczce wozić rękawiczki diagnostyczne. W ogóle warto wozić dobrze zaopatrzoną apteczkę, ale o tym za chwilę. Rękawiczki przydają się szczególnie, kiedy musimy udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu, które nie jest nam znane. Jeśli jesteśmy kierowcami i, niestety, potrącilibyśmy zwierzę, mamy obowiązek udzielić mu pomocy i wezwać odpowiednie służby. Nie dotykajmy zranionego zwierzęcia bez rękawiczek, gdyż nie wiemy, czy nie przenosi wścieklizny. Ta choroba bowiem przenosi się nawet przez kontakt ze śliną zwierzęcia.

Należy też zrobić wszystko, aby zwierzę nie poraniło człowieka, który udziela mu pomocy. Jeśli mamy akurat kaganiec fizjologiczny, to lepiej nałożyć go na pysk psa. Jeśli nie mamy pod ręką kagańca, możemy w odpowiedni sposób unieruchomić pyszczek tym, czym akurat dysponujemy np. smyczą. Warto skorzystać z warsztatów pierwszej pomocy dla psów, czy też przeczytać odpowiednie książki z ilustracjami, gdyż można wówczas zobaczyć, jak tę czynność, jak i inne czynności, wykonać w praktyce.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy pamiętajmy również o ocenie bezpieczeństwa miejsca, w którym doszło do wypadku. Jeśli zabezpieczymy już siebie i miejsce, to bardzo istotna będzie szybka ocena stanu czworonoga. Po ocenie wykonujemy stosowne do sytuacji działanie. Czasem będzie wymagane wezwanie odpowiednich służb do pomocy np. policji. Gdy pies traci szybko dużo krwi może nastąpić u niego wstrząs. Objawy to m. in. zimny nos, zimne łapki. Trzeba wtedy postarać się zatamować krew, zrobić opaskę zaciskową i ograniczyć ruch. Pomoc wezwać bezzwłocznie. Czasami trzeba będzie wykonać też resuscytację krążeniowo-oddechową. Tu również niezbędna jest wiedza. Przede wszystkim od razu zapamiętajmy, że nigdy nie robimy ucisków, jeśli wyczuwamy, że pies może mieć połamane żebra.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeśli zaś chodzi o drobne wypadki w domu, czy zranienia na spacerach, to warto wiedzieć, jak np. zdezynfekować ranę i założyć odpowiednio opatrunek. Dobrze też wiedzieć, jak postępować przy użądleniach owadów, zatruciach, zaburzeniach geriatrycznych, czy przy poparzeniach. Tak jak napisałam, temat jest bardzo obszerny, więc jedynie uczulam na to, co warto zgłębić. Żaden tekst nie odda też tego, czego możemy się nauczyć podczas zajęć praktycznych.

Apteczka ważna rzecz

Bardzo ważne jest posiadanie dobrze wyposażonej apteczki dla psa. Jeśli udajemy się z psem w podróż, zawsze warto wozić także ze sobą jego książeczkę zdrowia, w której przecież są istotne dla lekarza weterynarii informacje. W co zaopatrzyć domową apteczkę? Na pewno powinny się w niej znaleźć wspomniane już rękawiczki, a także materiały opatrunkowe, środki odkażające (dobrze, aby nie były to środki na bazie alkoholu, jeśli chcemy przemyć nimi bezpośrednio ranę), sól fizjologiczną, pęsetę, nożyczki. Dobrze mieć też w apteczce kilka leków przeciwbólowych dla psa. Pamiętajmy, że nie mogą być to leki, których używają ludzie. Muszą to być lekarstwa tylko i wyłącznie dla czworonoga. Najlepiej skonsultować je wcześniej z lekarzem weterynarii, do którego jeździmy. Na pewno warto też pamiętać o termometrze, środkach na oparzenia, lekach przeciwbiegunkowych, strzykawce. Zaleca się też wozić w samochodzie koc termiczny.

Oprócz numeru telefonu weterynarza, do którego zwykle się udajemy, warto mieć także zapisanych kilka numerów telefonów do klinik weterynaryjnych, działających całą dobę w różnych okolicach. Dobrze zapisać także na karteczce, którą np. można przykleić do książeczki, czy wozić w portfelu, listę składników, które uczulają psa. W sytuacji kryzysowej, nawet jeśli staramy się być opanowani, pewne rzeczy mogą nam umknąć, dlatego warto pomyśleć o nich wcześniej. Poza tym oszczędzamy czas, który jest w tym przypadku bezcenny. Zanim udamy się do weterynarza, dobrze jest także zabezpieczyć dowody np. jeśli widzimy dziwny kolor wymiotów, warto wziąć ich próbkę do woreczka, aby móc ją później pokazać lekarzowi. O, przy okazji mamy kolejną rzecz, którą warto wozić w apteczce: woreczki czy małe pojemniczki do zabezpieczenia próbek.

W każdej sytuacji zawsze warto starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Jeśli jest możliwość to dobrze zrobić zdjęcia, gdyż w momencie, kiedy dotrzemy już do lekarza weterynarii, będzie nas on wypytywał o bardzo wiele, istotnych dla przebiegu dalszego leczenia, rzeczy. Zresztą wiadomo, że im więcej powiemy weterynarzowi, tym szybciej i skuteczniej będzie on mógł zareagować.

Wiemy już na co zwrócić uwagę i co jest nam potrzebne. Pogłębiajmy nieustannie swoją wiedzę, bo nigdy nie wiemy, kiedy może się nam ona przydać. Oby nigdy nie musiała się przydawać przy większych wypadkach, ale jedynie przy małych rankach.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać