Uwaga na kłosy! Mogą być bardzo niebezpieczne dla psa

Uwaga na kłosy! Mogą być bardzo niebezpieczne dla psa

Kłosy mogą być bardzo niebezpieczne dla psa, mały, niepozorny wąs kłosa może narobić niemałe szkody w psim organizmie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Wspieraj Autora na Patronite

Uwaga na kłosy

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Podstawy szkolenia psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Podstawy szkolenia psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Webinarium kynologiczne

150,00  99,00 
Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

39,00 
Gryzak dla psa z królika rozmiar M 80g

Gryzak dla psa z królika rozmiar M 80g

Harder, twardy gryzak dla psa z królika

Kiedy psi nos lub psia łapa trafi na ostry wąs kłosa na spacerze, może to się nieciekawie skończyć. Na pewno warto zachować ostrożność, kiedy widzimy skupiska traw o ostro zakończonych kłosach. Jak wiemy, psy kochają węszyć i chcąc przeanalizować ten, czy inny zapach na spacerku, nie będą patrzeć na to, czy coś im wchodzi do ucha czy wbija się umiejętnie w skórę. To człowiek musi zachować czujność. W lecie więc sprawdzamy dokładnie psa po każdym spacerze, nie tylko szukając kleszczy, ale i ostrych kłosów. Niestety, nie zawsze jednak będziemy mieli możliwość wykrycia drobnego wąsa kłosa. Nie oznacza to oczywiście, że teraz trzeba panikować i w ogóle nie pozwalać psu na zabawy na łące. Trzeba jedynie być wyczulonym na pewne sygnały. Na jakie objawy więc zwracać uwagę?

Kłosy mogą być bardzo niebezpieczne dla psa

Kłosy mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla psa. Kiedy ostry wąs kłosa dostanie się do oka, nosa, ucha, gardła, czy też wbije w skórę czworonoga, wbije w dziąsło, może zacząć mu bardzo dokuczać i sprawiać ból. Jeśli zauważymy ostre wąsy kłosa, należy je od razu ściągać. Kiedy już zaczęły się wbijać w skórę, trzeba je umiejętnie jak najszybciej wyciągnąć. Kiedy wbity kłos rozpocznie wędrówkę po ciele psa, może doprowadzić do wielu szkód: wpłynąć na układ pokarmowy, oddechowy, uszkodzić ucho, czy nawet dojść do serca psa. Gdy kłos uszkodzi tkanki, może dojść w nich do zakażeń bakteryjnych.

Uwaga na kłosy – jakie są objawy?

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeśli nie zauważyliśmy kłosa gołym okiem, ale wiemy, że nasz czworonóg biegał i węszył wśród ostrych traw, czy po kupkach siana, w których były ostre kłosy, warto zwrócić uwagę, czy nie zmienia się jego zachowanie.

Pies może kręcić mocno głową, trzepać uszami, mocno kichać, próbować kaszleć, pocierać łapami oczy, wylizywać mocno łapy, czy też charczeć. Jeśli kłos wszedł w łapę, może pojawić się obrzęk między palcami. Czasem widać tam i drobną, sączącą się ranę. Obrzęk może pojawić się także w innym miejscu, w zależności od tego, gdzie mógł wbić się ostry wąs kłosa np. w okolicy brzucha, w pachwinach, za uszkiem. Bywa także, że pies staje się apatyczny, nieco chudnie, bardziej się męczy, zaczyna mieć problemy z oddychaniem, a nawet może dostać gorączki.

Kłosy mogą być bardzo niebezpieczne dla psa – pokaż czworonoga lekarzowi weterynarii

Kiedy dojdziemy do wniosku, że faktycznie nasz pies może cierpieć przez wbity ostry wąs kłosa, należy czworonoga pokazać lekarzowi weterynarii, który odpowiednim sprzętem będzie mógł sprawdzić, czy i gdzie, mógł się dostać kłos. Nie zawsze znalezienie ostrego wąsa kłosa jest łatwe, nawet dla lekarza weterynarii, więc im szybciej udamy się po pomoc, tym lepiej. Niejednokrotnie już lekarze musieli interweniować chirurgicznie przez małe, niebezpieczne kłosy.

Obraz Felix Wolf z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Słowa i emocje w komunikacji z psem
10/02/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać