Jakie rośliny mogą być trujące dla psów?

Jakie rośliny mogą być trujące dla psów?

Żyjąc z psem pod jednym dachem, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla czworonoga.

 Jakie rośliny mogą być trujące dla psów?

Lista roślin niebezpiecznych dla czworonogów wcale nie jest mała. Niestety, wciąż wielu opiekunów psów, czy kotów nie zdaje sobie sprawy, jak wiele z tych roślin, które trzymają w domach, może zaszkodzić zwierzętom. Oczywiście, nie tylko rośliny doniczkowe bywają niebezpieczne. Na dworze również czyha na psa zagrożenie. Szczególnie ciekawe pięknie pachnących roślin mogą być szczeniaki i dorastające psy, co nie znaczy, że starszy pies, którego nigdy one nie ciekawiły, nagle nie zechce się jakąś bardziej pachnącą rośliną zainteresować.

Najczęściej na liście „zakazanych roślin” znajdują się:

 • Konwalia majowa
  Może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Cała roślina jest trująca dla czworonoga, więc należy bardzo uważać, aby pies jednak nie miał z nią kontaktu. Toksyny mogą znajdować się również w wodzie, w której trzyma się konwalie, więc trzeba uważać, aby pies i do tego się nie dorwał. Często występuje spadek ciśnienia krwi, wymioty, biegunka, drżenie u psa, trudności w oddychaniu, czy dezorientacja.
 • Aloes
  W jego miąższu jest gorzki sok, który uaktywnia się zazwyczaj po 6-12 godzinach. Może wywołać wymioty bądź silną biegunkę.
 • Begonia
  Mogą pojawić się wymioty i ogólne osłabienie. Stopień toksyczności jest umiarkowany. Przy spożyciu kawałka begonii może pojawić się także ślinotok.
 • Chryzantema
  Choć to roślina bardziej szkodliwa dla kotów, aniżeli psów, to jednak i tym drugim może nieźle zaszkodzić. Mogą pojawić się objawy neurologiczne, biegunka, wymioty, zaburzenia oddychania.
 • Dracena
  Liście i sok draceny zawierają saponiny, które mogą drażnić błony śluzowe. Pojawić się mogą wymioty i silniejsza biegunka oraz spadek apetytu. Może pojawić się także łzawienie i problemy z oczami – zapalenie spojówek. W kontakcie ze skórą może pojawić się reakcja alergiczna.
 • Cyklamen perski (fiołek alpejski)
  Może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Cyklamen jest na tyle niebezpieczny, że podrażnia jamę ustną psa, wywołuje ataki przypominające padaczkę, a spożycie tej rośliny w większej ilości może nawet skończyć się zgonem.
 • Azalia indyjska
  Może wywołać u psa silne drgawki. Ponadto: biegunka, wymioty, ślinotok, osłabienie, kłopoty ze wzrokiem.
 • Diffenbachia
  Może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Najczęściej pojawia się podrażnienie i pieczenie w okolicy jamy ustnej. Może znacznie ucierpieć gardło, krtań i język psa. Czworonóg może mieć trudności w połykaniu i nie mieć apetytu. Mogą pojawić się także wymioty.
 • Bluszcz
  Należy go unikać zarówno w odmianie doniczkowej, jak i ogrodowej. Bluszcz może być bardzo szkodliwy dla psa. Roślina ta zawiera garbniki, kwas mrówkowy i saponiny. Jeśli chodzi o kontakt zewnętrzny z tą rośliną, mogą wystąpić u czworonoga reakcje alergiczne. Natomiast po zjedzeniu części tej rośliny, mogą wystąpić problemy z oddychaniem i silna biegunka.
 • Jemioła
  Mogą pojawić się wymioty i biegunka. Ponadto pies może być osłabiony, może dojść do spadku tętna. Jemioła, którą tak chętnie kupujemy w okresie świąt, może doprowadzić nawet do zapaści krążeniowo-oddechowej.
 • Amarylis
  Może wywołać silne drgawki. Pies może wymiotować z domieszką krwi. Może pojawić się biegunka, ból brzucha, ślinotok. Przy zatruciu amarylisem może dojść do uszkodzenia wątroby.
 • Filodendron
  Również może wywołać u psa silne drgawki. Spożycie większej ilości tej rośliny może wywołać niewydolność nerek, drgawki, śpiączkę, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
 • Kamfora, cynamonowiec kamforowy
  Dość niebezpieczna dla psa. Wywołuje mocne osłabienie. Może wywołać nawet śpiączkę.
 • Palma sagowa
  Problemy z koordynacją ruchową, krwawe wymioty – to tylko niektóre objawy silniejszego zatrucia tą rośliną. Może pojawić się również biegunka, mogą wystąpić objawy neurologiczne, czy niewydolność wątroby. Spożycie palmy sagowej może skończyć się tragicznie dla psa.
 • Skrzydłokwiat
  Roślina, która zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Jest w całości szkodliwa dla psa. Po spożyciu szczawianów wapnia mogą wystąpić u czworonoga wymioty i trudności w przełykaniu. Szczawiany powodują silne podrażnienie błon śluzowych i pieczenie.
 • Gwiazda betlejemska
  Inaczej poinsecja. Gwiazda betlejemska ma piękne, barwne liście, ale to właśnie one są największym zagrożeniem dla psa. Zawarte w nich toksyny mogą podrażnić jamę ustną oraz przewód pokarmowy. Silniejsze zatrucie tą rośliną może doprowadzić do niewydolności nerek.
 • Fikus
  Głównymi objawami zatrucia fikusem są wymioty. Kontakt z fikusem może wywołać problemy skórne u psa.
 • Naparstnica purpurowa
  Może doprowadzić do silnych zaburzeń rytmu serca. Zawiera digoksynę (glikozydy nasercowe). Wystarczy niewielka ilość spożycia naparstnicy, by serce psa zaczęło mieć problemy. Trzeba też uważać na wodę, w której były ścięte kwiaty naparstnicy. Prócz problemów z sercem mogą pojawić się także: wymioty, biegunka, omdlenia, ogólnie osłabienie, ból brzucha. W ciężkich przypadkach może nastąpić zgon.
 • Oleander
  Może wywołać krwawe wymioty i problemy z koordynacją ruchową. Spożycie tej rośliny również może skończyć się tragicznie. Stopień toksyczności jest tutaj dość wysoki. Może pojawić się drżenie mięśni i krwawa biegunka. W skrajnych sytuacjach może nastąpić zgon.
 • Psianka
  To kolejna bardzo niebezpieczna dla psa roślina. Po jej spożyciu pies może nadmiernie oddawać mocz. Mogą pojawić się intensywne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Ponadto pies może być bardzo senny, osłabiony. W cięższych przypadkach: depresja ośrodkowego układu neurologicznego, dezorientacja, rozszerzone źrenice oraz spadek tętna.
 • Hiacynt
  Największa ilość toksyny znajduje się w bulwie korzeniowej. Pies może mieć zapalenie skóry. Mogą pojawić się wymioty i biegunka.
 • Tulipan
  W przypadku tej rośliny trzeba uważać szczególnie na cebulki. Może pojawić się podrażnienie jamy ustnej, niestrawność pokarmowa, ślinotok.
 • Hortensja
  Może wywołać u psa osłabienie i silny ból brzucha.
 • Narcyz
  Największe stężenie toksyn jest w cebulkach narcyza. Należy uważać, bo w przypadku tej rośliny, spożycie jakiejkolwiek jej części, czy też nawet wypicie przez psa wody, w której były narcyzy, może wywołać zatrucie. Mogą pojawić się wymioty, biegunka, bóle brzucha. Jeśli zatrucie jest silne, może doprowadzić do arytmii serca i spadku ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach zatrucie może doprowadzić nawet do śmierci psa.
 • Krokus
  Najwięcej szkodliwej substancji dla psa znajduje się w cebulkach krokusa. Po spożyciu przez psa cebulki może pojawić się uczucie pieczenia, ślinotok, biegunka, wymioty, drgawki. W cięższych przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby i nerek oraz arytmii serca.
 • Monstera
  Szczególnie niebezpieczny jest sok monstery, który może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla psów, jak i innych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Toksyny, które zawiera monstera mogą powodować u zwierząt domowych podrażnienie błon śluzowych, czy ślinotok. Jeśli pies spożyje większą ilość monstery, może to doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Mogą pojawić się drgawki. Psu może grozić śpiączka.
 • Pelargonia
  W pelargonii można znaleźć dwie groźne toksyny: linalol i geraniol. Zatrucie może objawiać się brakiem apetytu, czy wymiotami. Pelargonia może wywołać silną reakcję alergiczną. Pies może mieć silnie zapalenie skóry.
 • Juka
  To roślina, która jest szczególnie niebezpieczna dla małych psów, ale i starsze, osłabione psy mogą mieć przez nią niemałe problemy. Liście juki mogą podrażnić żołądek i jelita. Objawy zatrucia juką to: wymioty, bóle brzucha, ślinotok, biegunka.
 • Tojad
  Może dojść do podrażnienia jamy ustnej. Występuje ślinotok, zaburzenia ostrości widzenia, rozszerzenie źrenic, brak koordynacji ruchowej oraz zaburzenia rytmu serca.

To główna trzydziestka „zakazanych roślin” dla psa. Jednak warto uważać również na różnego rodzaju krzewy, lilie i inne rośliny.

„Zakazane rośliny” – zawsze lepiej pokazać psa lekarzowi weterynarii

Lepiej, aby pies nie miał wymienionych roślin w zasięgu pyszczka. Jeśli zdarzy się, że skuszą go piękne, ale niebezpieczne liście, należy bezzwłocznie udać się z nim do lekarza weterynarii.

Należy też pamiętać o tym, że każdy pies jest inny. To, że jednemu psu coś nie zaszkodziło, nie znaczy, że drugiemu też nie zaszkodzi. Nie wiadomo, czy te konkretne zwierzę nie będzie miało uczulenia. Liczy się też masa ciała psa, wiek, jego ogólna kondycja. Bardzo istotna jest też ilość spożytej rośliny. Bywały też sytuacje, że psy po prostu zadławiły się fragmentem danej rośliny. Zawsze więc warto być czujnym, nawet wtedy, kiedy rośliny, którą trzymamy w domu, nie ma na liście „zakazanych”. Ostrożności nigdy za wiele. A jeśli będziemy chcieli się pozbyć z domu rośliny, która jest na powyższej liście, nie zostawiajmy jej w widocznym miejscu na śmietniku, gdyż może stanowić zagrożenie np. dla bezdomnych kotów. Lepiej oddać ją komuś, kto nie ma żadnego zwierzęcia w swoim mieszkaniu.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies w Tatrach słowackich – zmiana przepisów TANAP
23/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać