Jak skracać pazury psa

Jak skracać pazury psa

Wciąż zbyt wiele psów chodzi z bardzo długimi, wręcz zaokrąglonymi, pazurkami, sprawdź jak skracać pazury psa. Czy osoby, które nie obcinają swoim psom pazurów, zastanawiały się na poważnie, jakie mogą być tego konsekwencje?

Nie obcinasz psu pazurów? Ten błąd może sporo kosztować! Długość psich pazurów może mieć wpływ na bardzo wiele spraw.

Barbara Oczujda na swoim profilu Animal Herbal Therapy, wymienia po kolei, jakie mogą być konsekwencje nie obcinania psom pazurów. Ta analiza może być bardzo przydatna dla psich opiekunów.

Przede wszystkim, długie pazury o wiele bardziej zmniejszają przyczepność do podłogi. Najlepiej, jakby psy wcale nie chodziły po śliskich powierzchniach, jednak, kiedy im się to już zdarza, długie pazurki szczególnie mocno utrudniają im tę sprawę. Zmniejszona przyczepność do podłoża może zwiększać ilość urazów, w tym mikrourazów. Długie, zaokrąglone pazury mogą nieść naprawdę bardzo poważne skutki… Może pojawić się zaburzenie prawidłowego wzorca ruchu i ustawienia kończyn, co doprowadza psa do bólu, i co za tym idzie, może być potrzebna również rehabilitacja. Mogą wystąpić zwyrodnienia i stany zapalne stawów w kończynach, co znowu wywołuje ból i wymaga leczenia.

Kiedy psu nie są obcinane paznokcie, następuje wydłużanie macierzy paznokcia – czyli tej unerwionej, ukrwionej części. To utrudnia późniejszą korekcję długości pazurków. Do tego dochodzi podatność na pęknięcia, uszkodzenia, a za tym również kroczy ból, stres, dyskomfort.

Na Animal Herbal Therapy można znaleźć trafną poradę, jak najprościej ocenić długość pazurów: „Zatrzymaj psa w pozycji stania na równej, płaskiej powierzchni. Ważne żeby stał w swojej naturalnej pozycji, nie ustawionej! Jeśli końce pazurów będą opierały się o podłoże to należy je skrócić – taki prosty sposób oceny dostałam od lekarza weterynarii” – dzieli się na swoim profilu pani Barbara.

Jak skracać pazury psa?

„Ostrymi cążkami (najlepiej z ograniczeniem długości obcinania), pilnikiem ręcznym (o dużej ścieralności np. do tipsów) lub specjalnym elektrycznym; profilaktycznie: pies powinien chodzić po różnych (kształt, nachylenie i twardość) nawierzchniach”. Należy przy tym pamiętać, że zabiegi przy psich łapach bardzo często mogą powodować stres, dlatego trzeba odpowiednio przyzwyczaić psa do takiej pielęgnacji, czyli przeprowadzić tzw. trening medyczny.

Źródło: Animal Herbal Therapy, @animalherbaltherapy – fb.com
Obraz nika22121991 z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Przebiegi treningowe – czy warto?
08/08/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać