Nosem.pl Zdrowie i dieta psa Czemu psy jedzą trawę? Wyjaśniamy i obalamy mity
Czemu psy jedzą trawę, większość czworonogów tak robi. Na spacerach można jednak usłyszeć wiele mitów na ten temat. Jak jest naprawdę?
Czemu psy jedzą trawę? Obalamy mity
Pies zatrzymuje się na zielonej łące i postanawia zjeść trochę trawy. Przechodzący obok sąsiad woła: „Będzie padał deszcz!”. Inny przechodzień może pomyśleć: „ten pies ma robaki, bo zjada trawę, musi się z nich oczyścić”. A jak jest w istocie? Na pewno nie będzie padał deszcz, dlatego, że pies je trawę. To dość popularny mit, który można obalić już na starcie. Lekarze weterynarii obalają też inne mity. Nie ma żadnego medycznego potwierdzenia, że spożywanie trawy jest domeną czworonogów, które są zarobaczone. Dość często powtarzane jest również zdanie, że pies zjada trawę, aby uzupełnić witaminy. Tymczasem trawa, jak mówią lekarze weterynarii, nie jest zbyt odżywczym pokarmem. Nie uzupełni braków minerałów i witamin. Trzeba je dostarczać psu podczas jego posiłków. Co prawda, trawa zawiera błonnik, jednak psy nie zjadają jej w takiej ilości, by miały z tego jakąś korzyść.
Niektóre psy zaczynają jeść trawę na uboczu, kiedy zbliża się jakiś obiekt, który je niepokoi. Może to być wówczas strategia radzenia sobie ze stresującą sytuacją w mieście. Psy często wybierają strategię węszenia z boku, a niektóre z nich, aby się bardziej odstresować, zaczynają dodatkowo skubać trawę. Jeżeli nie jest to zachowanie obsesyjne, bez umiaru, to nie ma jeszcze powodów do zmartwień. Jednak zawsze warto się zastanowić, czy pies nie chce nam czegoś takim zachowaniem przekazać. Warto zaobserwować, w jakich okolicznościach to się dzieje. Jeżeli zauważymy, że pies robi tak, kiedy się czegoś obawia, warto popracować z nim nad większą pewnością siebie na spacerach i nad wzajemnym zaufaniem w terenie.
Jeżeli pies zjada trawę łapczywie, widzimy niepokój, a powtarza się to dość często, to może być to forma zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Lekarze weterynarii wymieniają natomiast jedzenie trawy jako jeden z symptomów problemów gastrycznych. Podkreślają jednak, że nie jest to jedyny objaw i zazwyczaj występują obok niego inne jak np. luźniejszy stolec czy zaparcia, gazy. Tutaj już można powiedzieć o pewnej próbie oczyszczenia żołądka przez psa – jeśli ma problemy, próbuje sobie pomóc i wywołać wymioty.
Odpowiedź na pytanie: „czemu psy jedzą trawę”, może być tak naprawdę dość prosta. Wiele psów zjada trawę, bo pomaga im ona częściowo zaspokoić pragnienie. Stąd częściej widzimy psy jedzące trawę wtedy, kiedy na dworze jest ciepło. Trawa nie jest trawiona przez psy, ale im po prostu… smakuje. Trawa przechodzi przez przewód pokarmowy psa niemal nienaruszona.
Opiekun powinien jednak zachować ostrożność. Niektóre tereny mogą być pryskane środkami, które są szkodliwe dla zwierząt. Jeżeli pies trafi na opryski i zje je wraz z trawą, może to doprowadzić do poważnych zaburzeń i problemów z przewodem pokarmowym. Poza tym, jeśli czworonóg należy do tych bardziej „łapczywych”, lepiej uważać, czy wraz z trawą nie połknie czegoś niebezpiecznego. Ponadto miejskie trawniki mogą być źródłem wielu wirusów, pasożytów, bakterii. Warto mieć i to na uwadze.