Wakacje z psem

29/06/2020
Wakacje z psem

Większość z nas nie wyobraża sobie urlopu bez swojego psa. Wakacje z psem są czasem pięknych, wspólnych przeżyć. Jak więc przygotować się, aby ten czas był okresem wypoczynku?

Wspieraj Autora na Patronite

Wyjeżdżajmy z psem zdrowym, lub w przypadku psów przewlekle chorych – z psem z ustabilizowaną chorobą. Jeśli nasze zwierzę choruje przewlekle – zabezpieczmy się w odpowiednią ilość leków, porozmawiajmy z lekarzem o ewentualnych strategiach postępowania w przypadku zaostrzenia objawów. Wykupmy leki recepturowe, sprawdźmy daty ważności posiadanych środków.

Zobacz naszą ofertę

Baltica karma z rybami bałtyckimi i kaczką małe rasy 1kg

Baltica karma z rybami bałtyckimi i kaczką małe rasy 1kg

Karma dla psów na bazie mięsa kaczki oraz ryb bałtyckich

35,00 
Materac dla psa do klatki kennelowej – M

Materac dla psa do klatki kennelowej – M

Wymiary 74*52cm, pokrowiec z kodury

od 85,00 
Promocja!
Game Dog Krill Oil, olej z kryla

Game Dog Krill Oil, olej z kryla

Suplement wzmacniający serce i układ krążenia

59,00  54,00 

Koniecznie sprawdźmy gdzie jest najbliższa placówka medyczna, oraz klinika całodobowa. Lekarze weterynarii współpracują ze sobą zarówno na terenie naszego kraju jak i poza jego granicami. Często możemy „przekazać” pacjenta lekarzowi z którym się znamy, równocześnie w przypadku choroby pozostając z nim w kontakcie. Równocześnie upewnijmy się czy w trakcie wakacji, placówka działa według standardowych godzin pracy, a jej pracownicy nie przebywają na urlopie.

Zabierzmy ze sobą dokumenty psa – bezwzględnie książeczkę zdrowia, ostatnie wyniki badań (mogą być potrzebne w celach porównawczych). Jeśli kiedykolwiek wystąpiły reakcje alergiczne po podaniu leków – poinformujmy o tym lekarza.

Chrońmy przed gorącem – maty, kamizelki. Jeśli nasz pies ma cechy przegrzania (temp. > 39,5), jego życie jest poważnie zagrożone. Właściciele psów ras brachycefalicznych doskonale wiedzą o problemach związanych z rasą. Niemniej każdy pies może mieć udar cieplny. Chłodząc psa wodą, powinna ona być letnia, a nie zimna, jeśli pies toleruje podróż samochodem – warto umieścić go w klimatyzowanym samochodem, nie ustawiać na przeciwko wiatraka, nie stresować.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Zabierzmy ze sobą „psią apteczkę”. Leki podawane przewlekle, termometr, gaziki, woda utleniona, probiotyki, suplementy podawane na wypadek biegunki – to minimum które powinniśmy spakować. Polecam również aby zabrać dermokosmetyki w tym kosmetyki łagodzące podrażnienia skóry, roztwór fizjologiczny, krem z filtrem UV (bardzo istotny w przypadku psów o białej sierści). Jadąc nad morze pamiętajmy, ze słona woda może powodować podrażnienia skóry, a po wypić prowokować wymioty. Nie pozwalajmy więc psu na jej picie. Węgiel – często podawany przez opiekunów aby złagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego – aby był skuteczny w leczeniu zatruć powinien być podawany w dawce 1 g/kg masy ciała co kilka godzin.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy: zaopatrzmy naszego psa w mikrochip. Obecnie na rynku dostępne są mini mikroczipy (o połowę mniejsze niż te stosowane jeszcze kilka lat temu). Równocześnie numer należy zarejestrować w bazie danych. Jeśli pies jest już zaczipowany – sprawdźmy w bazie danych czy dane zostały zapisane i czy są widoczne, zwłaszcza nasz numer telefonu.

Dopilnujmy aby pies był cały czas w obroży i miał adresówkę. Jeśli nasz pies jest nie ufny – warto zapisać numer telefonu na szerokiej obroży tak aby był widoczny bez konieczności złapania psa .

Nie zmieniajmy nawyków żywieniowych naszego psa w trakcie wakacji. Zmiana diety zawsze powinna odbywać się stopniowo (według schematu zmiana o 25% co 2 dni), zbyt szybka może powodować problemy z przewodem pokarmowym.

Wakacje z psem za granicą

Jeśli wybieramy się poza granice naszego kraju musimy pamiętać o konieczności posiadania paszportu dla naszego psa, oraz aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W przypadku przerwania ciągłości szczepień lub przy pierwszym szczepieniu, uzyskuje ono ważność po określonym czasie.

Przed przekroczeniem granicy pacjent powinien być zbadany, często również odrobaczony. Każde Państwo, nawet w obrębie UE, ma prawo wymagać określonych procedur. W przypadku przywozu, wyjazdu do niektórych Państw konieczne jest oznaczenie miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie (tzw. miareczkowanie), którego celem jest określenia czy zwierzę zaszczepione było w sposób poprawny i czy jest odporne (przed wyjazdem, należy upewnić się, ze kraj do którego podróżujemy nie wymaga dodatkowych badań.

Niektóre kraje mają indywidualne przepisy regulujące przemieszczanie zwierząt na ich terenie – zapytaj lekarza weterynarii czy miejsce wspólnego wypoczynku do którego się wybierasz ze swoim podopiecznym posiada takie wytyczne:

  • m.in. zakaz wprowadzania na teren danego kraju psów określonych ras
  • zakaz wprowadzania na teren danego kraju psów, które nie przekroczyły pewnego (przepisy indywidualne) wieku
  • konieczność odrobaczenie przed wyjazdem w określonym indywidualnie przedziale czasowym

Wyjeżdżając do poszczególnych krajów, warto porozmawiać z lekarzem o występujących w danym rejonie chorobach endemicznych – m.in. tj. leiszmaniozie, czy dirofilariozie skórnej. Część z chorób przenoszona jest przez owady latające, a więc warto wybrać preparaty przeciwko ektopasożytom które działają odstraszająco.

 

 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Rajskie jabłuszko dla psa, czyli o koniecznych zakazach i skutkach braku podporządkowania
02/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać