Pies w górach. Na co zwrócić uwagę?

Pies w górach. Na co zwrócić uwagę?

Jedni wybierają morze, inni góry… Pies w górach, czyli na zwrócić uwagę, kiedy zabieramy w wyższe tereny naszego czworonożnego przyjaciela?

Listę podstawowych, przydatnych rzeczy, można znaleźć w artykule „Z psem na wakacje! Co zabrać do psiej torby?”. Na liście podstawową rzeczą jest oczywiście apteczka. Warto ją zabierać zawsze i wszędzie. Na co jednak zwrócić większą uwagę, kiedy wybieramy góry jako cel naszej wakacyjnej podróży z psem?

Wydaje się, że pies w niższych górach nie potrzebuje jakiegoś wymyślnego sprzętu.

Najważniejsze, aby znał podstawowe komendy, które pomogą podczas wędrówki.  Jednak jeśli mamy zamiar wędrować dużo i wysoko z dorosłym już psem, to dobrze, aby czworonóg miał dobrze dobrane, odpowiednie, specjalne szelki, porządną smycz lub dłuższe linki, przyda się też zakręcany karabinek. Podkreślamy słowo „dorosłym”, gdyż zdobywanie szczytów z „młodziakiem” nie jest wskazane. Młody pies nie powinien być zanadto forsowany. Oczywiście, żeby pies mógł wędrować po górach, musi mu na to pozwolić zdrowie i musi to… lubić.

Zabierając psa w góry, trzeba dobrać trasę pod niego.

Należy uwzględnić, ile nasz pies jest w stanie przejść. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę, smakołyki i robić przerwy na odpoczynek. Pamiętajmy także, że nie wejdziemy z psami wszędzie. Trzeba wcześniej przeczytać regulaminy parków narodowych, zanim wybierzemy kierunek podróży. Np. w polskich Tatrach większość szlaków jest zakazana dla czworonogów. W tym regionie, z psem można udać się jedynie do Doliny Chochołowskiej, na wysokość schroniska. Jeśli planujemy wybrać stronę słowacką, gdzie czworonogi są bardzo mile widziane, pamiętajmy o paszporcie dla zwierzęcia. Bardzo przyjazne psom są Beskidy, czy też Sudety.

Można też zabrać skarpetki lub buty dla psa, bo w razie odcisków, zmniejszą ból. Mogą też chronić psie łapy na kamienistym terenie. Istotne jednak, aby przed wyprawą przyzwyczaić psa do używania skarpetek lub butów. Nie trzeba chyba wspominać, że pies może pokazywać, że nie ma sił iść dalej pod górę. Nie zdobywamy wówczas szczytu na siłę, ale oczywiście, zawracamy. Należy też pamiętać o tym, że w górach, a bardziej na polanach, w pełnym słońcu, mogą wygrzewać się żmije, są kleszcze, jak i jest dzika zwierzyna w lesie. Trzeba zawsze respektować zasady poruszania się z psem po lesie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
 • Balsam regenerująco-ochronnyBalsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny 50ml
  52,00  45,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 45,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Smaczki treningowe GASTRO VITAL Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g
  15,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Mantrailing wprowadzenie
25/11/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać