Pies latem. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni?

Pies latem. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni?

Nadchodzi lato, czas wysokich temperatur. Pies latem potrzebuje pomocy, aby móc w miarę dobrze przetrwać ten czas. Jak zadbać o komfort psa w czasie, kiedy praży słońce?

Wspieraj Autora na Patronite

Najwyższe temperatury są oczywiście w trakcie dnia, więc na dłuższe spacery należy zabierać czworonoga o wczesnych godzinach porannych i wieczorową porą.

Jeśli musimy gdzieś wyjść z psem w innych godzinach, unikajmy rozgrzanych chodników, gorącego asfaltu, aby łapy czworonoga nie ucierpiały. Wybierajmy w miarę możliwości zacienione miejsca i zabierajmy psu wodę, gdziekolwiek wychodzimy. Gdy istnieje konieczność zakładania psu kagańca na spacery, to należy pamiętać, aby czworonóg nosił taki model, który pozwoli mu swobodnie oddychać. Psy chłodzą swój organizm ziejąc. Włosowa okrywa też jest dla nich pomocą… To dobry izolator! Stąd pod żadnym pozorem nie powinno się strzyc psów na łyso! Niestety, wciąż u niektórych istnieje przekonanie, że to ulży psu – tymczasem jest wręcz przeciwnie.

Zobacz naszą ofertę

Liker Cord piłka dla psa

Liker Cord piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na sznurku

od 24,00 
Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Jeleń z algami morskimi, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Kość do żucia DENTAL 17cm

Kość do żucia DENTAL 17cm

Kość do żucia z dodatkiem szałwii i penisów wołowych

18,90 

Na upalne dni można zakupić maty chłodzące, kamizelki chłodzące, bądź można też delikatnie schłodzić psa mokrym ręcznikiem z mikrofibry. Pies latem często sam szuka zacienionych miejsc, bądź kładzie się na zimnych kafelkach. Pozwalajmy mu na to. Ważne, aby miał nieustanny dostęp do świeżej (!) wody. Zresztą ciągły dostęp do miski z wodą powinien mieć o każdej porze roku.

Podczas upałów odpowiednie nawodnienie psiego organizmu to jednak podstawa.

Lepiej nie wrzucać psu do wody kostek lodu. U niejednego psa kończyło się to już zapaleniem gardła i wizytą u lekarza weterynarii.

Należy uważać także z pływaniem – nawet wieczorową, letnią porą. Często myślimy, że to super ochłoda dla każdego psa. A jednak pływanie to spory wysiłek. I nie każdy pies może się tego wysiłku podjąć. Czasem lepiej wejść zamoczyć tylko łapki i pomóc psu schłodzić brzuszek. Jeśli jednak pies jest silny, zdrowy, lubi pływać i robi to w sposób płynny, ładny, to nie można zapomnieć o przygotowaniu mięśni przed pływaniem. Trzeba pamiętać, aby przygotować odpowiednio wcześniej organizm psa do wchodzenia do wody. Nagłe wskoczenie psa na wodną głębię, może wywołać szok termiczny. Rozgrzewka jest bardzo istotna, a niestety, czasem się o niej zapomina np. wypuszcza się psa z auta, a ten biegnie prosto do wody. Po wodnej kąpieli natomiast trzeba pamiętać, że potrzebny jest psu cool down, czyli pozwalamy mu jeszcze spokojnie pochodzić, a nie wkładamy od razu do samochodu.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

A jak już o samochodzie mowa… Wydaje się, że nie trzeba o tym przypominać, a jednak: należy pamiętać, aby nigdy, przenigdy nie zostawiać psa w nagrzanym samochodzie. Stanowi to zagrożenie dla życia czworonoga. Jeśli to Ty zauważysz, że jakiś pies potrzebuje pomocy, pozostawiony w rozgrzanym aucie, nie bój się reagować.

Upały niosą ze sobą ryzyko udaru, dlatego tak bardzo trzeba uważać! Jeśli widzimy, że pies senny, drży, nie reaguje na dźwięki, jest apatyczny, wymiotuje, to niezwłocznie udajmy się z nim do weterynarza. Są to bowiem objawy wskazujące na udar cieplny. A podwyższenie temperatury u psa do 41 stopni może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu!

Obraz Jindřich Vízek z Pixabay 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć
03/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać