Nosem.pl Ciekawostki o psach Pies latem. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni?
Nadchodzi lato, czas wysokich temperatur. Pies latem potrzebuje pomocy, aby móc w miarę dobrze przetrwać ten czas. Jak zadbać o komfort psa w czasie, kiedy praży słońce?
Jeśli musimy gdzieś wyjść z psem w innych godzinach, unikajmy rozgrzanych chodników, gorącego asfaltu, aby łapy czworonoga nie ucierpiały. Wybierajmy w miarę możliwości zacienione miejsca i zabierajmy psu wodę, gdziekolwiek wychodzimy. Gdy istnieje konieczność zakładania psu kagańca na spacery, to należy pamiętać, aby czworonóg nosił taki model, który pozwoli mu swobodnie oddychać. Psy chłodzą swój organizm ziejąc. Włosowa okrywa też jest dla nich pomocą… To dobry izolator! Stąd pod żadnym pozorem nie powinno się strzyc psów na łyso! Niestety, wciąż u niektórych istnieje przekonanie, że to ulży psu – tymczasem jest wręcz przeciwnie.
Na upalne dni można zakupić maty chłodzące, kamizelki chłodzące, bądź można też delikatnie schłodzić psa mokrym ręcznikiem z mikrofibry. Pies latem często sam szuka zacienionych miejsc, bądź kładzie się na zimnych kafelkach. Pozwalajmy mu na to. Ważne, aby miał nieustanny dostęp do świeżej (!) wody. Zresztą ciągły dostęp do miski z wodą powinien mieć o każdej porze roku.
Lepiej nie wrzucać psu do wody kostek lodu. U niejednego psa kończyło się to już zapaleniem gardła i wizytą u lekarza weterynarii.
Należy uważać także z pływaniem – nawet wieczorową, letnią porą. Często myślimy, że to super ochłoda dla każdego psa. A jednak pływanie to spory wysiłek. I nie każdy pies może się tego wysiłku podjąć. Czasem lepiej wejść zamoczyć tylko łapki i pomóc psu schłodzić brzuszek. Jeśli jednak pies jest silny, zdrowy, lubi pływać i robi to w sposób płynny, ładny, to nie można zapomnieć o przygotowaniu mięśni przed pływaniem. Trzeba pamiętać, aby przygotować odpowiednio wcześniej organizm psa do wchodzenia do wody. Nagłe wskoczenie psa na wodną głębię, może wywołać szok termiczny. Rozgrzewka jest bardzo istotna, a niestety, czasem się o niej zapomina np. wypuszcza się psa z auta, a ten biegnie prosto do wody. Po wodnej kąpieli natomiast trzeba pamiętać, że potrzebny jest psu cool down, czyli pozwalamy mu jeszcze spokojnie pochodzić, a nie wkładamy od razu do samochodu.
A jak już o samochodzie mowa… Wydaje się, że nie trzeba o tym przypominać, a jednak: należy pamiętać, aby nigdy, przenigdy nie zostawiać psa w nagrzanym samochodzie. Stanowi to zagrożenie dla życia czworonoga. Jeśli to Ty zauważysz, że jakiś pies potrzebuje pomocy, pozostawiony w rozgrzanym aucie, nie bój się reagować.
Upały niosą ze sobą ryzyko udaru, dlatego tak bardzo trzeba uważać! Jeśli widzimy, że pies senny, drży, nie reaguje na dźwięki, jest apatyczny, wymiotuje, to niezwłocznie udajmy się z nim do weterynarza. Są to bowiem objawy wskazujące na udar cieplny. A podwyższenie temperatury u psa do 41 stopni może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu!
Obraz Jindřich Vízek z Pixabay