Jak bezpiecznie podróżować z psem w aucie?

Jak bezpiecznie podróżować z psem w aucie?

25 lipca obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, jak bezpiecznie podróżować z psem w samochodzie.

25 lipca to Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Dzień ten ma przypominać kierowcom, jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo własne, jak i wszystkich pasażerów oraz innych uczestników ruchu na drodze. Psy często podróżują ze swoimi opiekunami. Jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone w aucie, może to być zagrożeniem nie tylko dla nich, ale także dla pasażerów, czy dla kierowcy.

Obecnie można zakupić bardzo wiele produktów, które mają zapewniać komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Mamy ogromny wybór transporterów, klatek kennelowych (pamiętajmy, że pies musi mieć w niej na tyle miejsca, aby móc się dookoła obrócić), czy też mat samochodowych, które zabezpieczają siedzenia w aucie oraz szelek i pasów do samochodu. Niestety, mimo ogromnego wyboru, wciąż wiele osób przewozi pieski bez żadnych zabezpieczeń. Wciąż zdarza się, że możemy zaobserwować mniejsze psy za nagłówkami tylnych siedzeń, bądź psy  siedzące „luzem” na fotelu pasażera obok kierowcy. To bardzo nieodpowiedzialne zarówno wobec psa, jak i wobec pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy zajdzie potrzeba nagłego hamowania, pies bardzo szybko może znaleźć się po drugiej stronie szyby. Pies przy nagłym zakręcenie może uderzyć też w kierowcę, czy przygnieść dziecko, będące w foteliku.

Chociaż w Polsce przepisy o ruchu drogowym nie określają dosadnie jak kierowca powinien przewozić swojego psa, to jeśli zatrzyma nas Policja, uznając, że pies stanowi zagrożenie, możemy otrzymać mandat chociażby na podstawie art. 60 pkt 1 (Zabrania się: 1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim). Nieodpowiednie przewożenie psa, narażenie go na stres i cierpienie, podpada również pod paragraf o znęcaniu się nad zwierzętami, za co grozić może nawet pozbawienie wolności.

Jak bezpiecznie podróżować z psem w aucie? Na początek, pamiętajmy, że psa trzeba odpowiednio przygotować do jazdy samochodem.

Wielu hodowców zabiera już szczeniaki na wycieczki autem, aby łatwiej im było znosić jazdę, kiedy trafią już do swoich opiekunów. Później nadal należy małymi krokami przyzwyczajać go do jazdy autem, aby czuł się w nim dobrze, komfortowo. Tak jak wszystkiego, tak i dobrej jazdy samochodem, trzeba każdego psa nauczyć. Na pewno np. wsadzanie psa na siłę do transportera, kiedy się boi, przyniesie zły efekt. Trzeba zastosować metodę odwrażliwiania, aby pies sam chętnie wchodził do transportera i cieszył się na wspólne wycieczki. Pamiętajmy też o tym, że każdy pies jest inny, jedne będą z radością podróżowały samochodem, uczone już tego w hodowli, a inne mogą mieć z tym spore problemy i potrzeba będzie więcej pracy, aby pokonały swój lęk. Są też psy, które mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną i tutaj warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, co można takiemu psu podawać, by lepiej znosił jazdę.

Obraz anvel z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Wzmocniona, metalowa Klatka Kennelowa Metalowa klatka kennelowa dla psa - XXL - Premium
  300,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg
  99,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady
30/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać