Emerytury dla psów w służbach mundurowych

Emerytury dla psów w służbach mundurowych

Emerytury dla psów w służbach mundurowych są w pełni zasłużone. Pierwszy w historii akt prawny, który kompleksowo reguluje sytuację zwierząt od momentu ich doboru do danej formacji, poprzez czas realizacji zadań, aż po ich sytuację po „zakończeniu służby” już wkrótce wejdzie w życie.

Psy w służbie człowieka

Przeszukują teren, odnajdują osoby zaginione w lasach bądź innych rozległych terenach, szukają osób w gruzowiskach, kiedy wydarzy się katastrofa budowlana, naturalna czy też po zamachach terrorystycznych. Są szkolone do zadań specjalnych – psy w służbie człowieka! Emerytury dla psów ratujących ludzkie życie są w pełni zasłużone.

Emerytury dla psów w służbach mundurowych – ustawa

Pod koniec sierpnia Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, na mocy której uregulowano status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA a także Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Jest to pierwszy w historii akt prawny, który kompleksowo reguluje sytuację zwierząt od momentu ich doboru do danej formacji, poprzez czas realizacji zadań, aż po ich sytuację po „zakończeniu służby”. Z inicjatywą kompleksowego uregulowania sytuacji zwierząt w służbach mundurowych wyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa wejdzie w życiu po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

„We wszystkich służbach mundurowych w poniedziałek opublikowano ustawę, a za trzy miesiące każde zwierzę po służbie będzie objęte świadczeniami emerytalnymi zarówno jeśli chodzi o wyżywienie, jak i opiekę zdrowotną do końca życia” – potwierdził w Polsat News Błażej Poboży, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji i Radny m. st. Warszawy.

Emerytury dla psów i koni – wyżywienie oraz opieka

Nowe przepisy, które wkrótce mają wejść w życie, określają jasno zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym oraz leczeniu. Opiekun psa, jak i opiekun konia, będzie otrzymywał wyżywienie dla zwierzęcia, znajdującego się pod jego opieką. Wszystkie psy i wszystkie konie wycofane ze służby przejdą na emeryturę. Podczas emerytury zwierzęta będą miały zapewnione odpowiednie warunki oraz wyżywienie. To, co jest istotne, to fakt, że zwierzęta na emeryturze zostaną pod opieką danej formacji a pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun psa lub konia. Jeśli dotychczasowy opiekun nie będzie w stanie zająć się psem na emeryturze, to taki pies trafi pod opiekę innego funkcjonariusza, posiadającego uprawnienia. Tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach psem lub koniem zaopiekuje się zwykły pracownik służb.

Dowiedz się więcej na temat psy ratownicze.

Źródło: Polsat News; interia; gov.pl

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak dbać o odporność psa w okresie jesienno-zimowym?
03/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać