Blue Dog! Bezpieczne relacje między dziećmi a psami

Blue Dog! Bezpieczne relacje między dziećmi a psami

Czy słyszeliście już o programie Blue Dog, jest to gra dla dzieci z psem w roli głównej. A w zasadzie to gra dla rodziców z dziećmi, bo rodzic powinien omawiać z dzieckiem wybory, jakich dziecko dokonuje w tej grze.  Gra ma na celu budowanie bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi a czworonożnymi członkami rodziny. To także program, który coraz częściej wchodzi do europejskich szkół.

Psy są przyjaciółmi człowieka.

Są wspaniałymi towarzyszami ludzi w wielu domach na całym świecie. Uważa się, że życie z psem pod jednym dachem zapewnia dziecku korzyści psychologiczne pod względem rozwoju emocjonalnego, poznawczego, behawioralnego, edukacyjnego i społecznego. Niestety, ta relacja również może mieć wady… Jeśli dziecko nie wie, jak ma podchodzić do psa, jeśli będzie wzbudzać w psu coraz większe emocje, krzyczeć lub co gorsza, robić wszystko, „co z pieskiem chce robić”, siadając na czworonoga, szarpiąc za sierść, uszy itd., to przyjdzie w końcu taki moment, że nawet pies, który wydawał się „oazą spokoju”, powie „dość”. Gdy pies nie wytrzyma i pogryzie dziecko, to często „wina” spada na tego psa. „Co mu odbiło? Przecież był takim dobrym pieskiem…”

Tymczasem cała rodzina skrzętnie na to pracowała z dnia na dzień. Pies prawdopodobnie zdążył już dać wiele sygnałów, że mu się to nie podoba. Często jednak ludzie ignorują te sygnały. Nie odczytują ich. Ugryzienia przez psa stanowią poważny problem dla zdrowia i bezpieczeństwa, zarówno dla rodzin, jak i zaangażowanych psów domowych.

Celem historii „The Blue Dog” jest zwiększenie świadomości rodziców na temat tego, jak ich pies zachowuje się podczas przytulania, głaskania lub zbliżania się w różnych sytuacjach. Gra „Blue Dog” przedstawia określone interakcje dziecko/pies, które mogą prowadzić do potencjalnych sytuacji ryzyka, i ma na celu uświadomienie rodzicom strategii zapobiegawczych.

Program „Blue Dog” pojawia się coraz częściej w europejskich szkołach.

Badania bowiem wyraźnie pokazują, że ugryzienia małych dzieci w domu są dużym problemem. Czy jest lepszy sposób na dotarcie do szerokiego grona dzieci w wieku od 3 do 7 lat niż wprowadzenie programu „Blue Dog” do szkolnego programu nauczania? W ten sposób możliwe jest dotarcie do szerszej publiczności niż tylko ta, która ma pod dachem psa. Wszystkie dzieci będą miały okazję nauczyć się interakcji z psami, z którymi żyją we własnym domu lub spotykają w domach przyjaciół, czy też w domu wujka i cioci, babci i dziadka. Program „Blue Dog” podkreśla również, że zaangażowanie rodziców jest bardzo ważne! Dotyczy to wszystkich inicjatyw zapobiegania wypadkom, dlatego niebywale istotne jest, aby zaangażować rodziców, na ile tylko można.

W Polsce propagowaniem programu „Blue Dog” zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Źródło za: thebluedog.org
Obraz Stephen Chantzis z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Wzmocniona, metalowa Klatka Kennelowa Metalowa klatka kennelowa dla psa - XXL - Premium
  300,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg
  99,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Na drugim końcu kija może być więzienie
31/08/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać