Nosem.pl Ciekawostki o psach Bierzesz szczeniaka do konkretnej pracy? Dobrze wybierz hodowlę!
Przyszedł taki moment w twoim życiu, że postanowiłeś wziąć szczeniaka wymarzonej rasy do konkretnej pracy z nim. Może masz uprawnienia pedagogiczne i chciałbyś prowadzić dogoterapię. A może zafascynowałeś się jakimś psim sportem i chcesz wziąć malucha, który będzie się w tym spełniał razem z tobą. Dobrze, marzenia są po to, by je spełniać. A dobry hodowca może Ci w tym pomóc…
Kiedy decydujesz się na konkretną rasę, warto nie tylko znać dobrze jej wzorzec i historię, ale dobrze jest też sprawdzić wiele różnych hodowli. Często może być tak, że trafisz na wiele naprawdę dobrych hodowli i może ci być ciężko wybrać, ale wtedy na pewno podpowie ci serce.
Dla mnie oczywistą sprawą jest to, aby hodowla należała do Związku Kynologicznego w Polsce, jedynej organizacji kynologicznej w Polsce należącej do FCI. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zachęca do tego, by hodować psy rasowe zgodnie z określonymi wzorami, które są zdrowe zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W ZKwP nie masz wątpliwości, co do pochodzenia psiaka.
Światowej sławy trener, behawiorysta i lekarz weterynarii dr Ian Dunbar, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, od bardzo długiego czasu obserwuje zachowania szczeniąt. Na swoim fanpage’u dzieli się niejednokrotnie swoim wieloletnim doświadczeniem. Niestety, jego zdaniem zdarzają się „hodowcy” z różnych organizacji, którzy czasami nie mają pojęcia, na czym tak naprawdę polega uspołecznienie psa. Jeżeli szczenię nie ma odpowiedniej socjalizacji, to jego mózg nie ma szansy na prawidłowy rozwój.
Z czego to może wynikać? Z tego, że psy w takiej „hodowli” szybko oddzielane są od matki, rodzeństwa, trzymane w małym, wydzielonym dla nich miejscu. Natomiast dobry hodowca wie, że bardzo istotne jest wychowywanie szczeniaków przez suczkę. Suka w takiej hodowli jest zadbana i zrównoważona emocjonalnie, a nie zastraszona i nerwowa. Powszechnie wiadomo, że emocje suki odbiją się na maleństwach. Rola suki matki jest bezcenna!
Jeśli decydujemy się na zakup psa rasowego, to dobrze by było, abyśmy mieli możliwość zobaczenia suczki, a także możliwość wglądu do badań, zarówno matki, jak i ojca. Komplet badań to dowód na to, że hodowcy zależy na tym, aby szczenię było zdrowe. Robi wszystko, aby ryzyko wystąpienia pewnych chorób zostało zminimalizowane. Zawsze jednak zostaje procent niepewności, bo przecież kupujesz żywe stworzenie. Zdrowi rodzice to na pewno znacznie większe szanse na zdrowe szczenię. Jednak nie ma 100% gwarancji. Musisz to też brać pod uwagę.
Dużo też będzie zależało od ciebie, od trzymania się zaleceń hodowcy, co do dbania o psa w okresie dalszego rozwoju, ograniczania pewnych ruchów, jeśli chodzi o rozwój stawów, jak i od diety psa. Odpowiedz sobie też na pytania: co jeśli jednak nie będziesz mógł uprawiać wymarzonego sportu? Co jeśli pies jednak nie będzie spełniał się w pracy jako terapeuta? Czy dalej będzie twoim marzeniem? Bo Ty staniesz się spełnieniem jego marzeń na zawsze…
Trzeba mieć na uwadze to, że suka nie tylko przekazuje własne cechy swoim dzieciom, ale ma ogromny wpływ na ich zachowanie. To ją obserwują maleństwa przez pierwsze tygodnie ich życia. Suka wpaja w tym czasie szczeniętom własne wzorce. Maluchy chętnie będą ją we wszystkim naśladowały. Kiedy będziesz miał możliwość zobaczenia suczki, możesz sprawdzić, czy nie jest zbyt lękliwa wobec ludzi, czy nie odnosi się do ciebie z agresją. Czasem bywa tak, że ktoś zdecyduje się sprowadzić psa z innego kraju, czy dokonuje rezerwacji miotu z drugiego końca Polski i nie ma szans, by pojechać i zobaczyć. Szkoda… Wtedy powinien zrobić chociaż bardzo dokładny wywiad telefoniczny, poprosić o filmiki, zdjęcia. Jako przyszły opiekun masz prawo zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym żyje przyszła matka szczeniąt. Zasadniczo ZKwP troszczy się o zdrowie suk hodowlanych. Nie mogą one rodzić więcej niż raz na rok, a po ukończeniu ósmego roku życia przechodzą na psią emeryturę. Suki powinny być jednak stabilne psychicznie i zdrowe.
Świetnie jest trafić na hodowcę z pasją. Osobę, która całe serce wkłada w to, co robi. Osobę, dla której dobro psów jest najważniejsze. Dobry hodowca doskonale orientuje się, jakie są etapy pierwotnej socjalizacji. Wie, że jest ona bardzo ważna, dlatego robi wszystko, aby mózg pieska rozwijał się prawidłowo. Rodzeństwo przebywa razem, wychowuje się razem i uczy się inhibicji gryzienia, spotykając także inne psiaki, mieszkające w hodowli. W dobrej hodowli doświadczają też pierwszych, dobrych kontaktów z człowiekiem. Socjalizacja z psami jest ważna, ale socjalizacja z ludźmi zdaje się być jeszcze ważniejsza, bo to do konkretnego opiekuna ma trafić piesek i z nim żyć. Oczywiście obie te sfery muszą współgrać. Nie może jednak zabraknąć dobrego wrażenia odnośnie człowieka.
Hodowca z pasją jest dobrze przygotowany do przyjęcia miotu. Ma wiedzę! Z czasem przychodzi i doświadczenie. Wie, jak dobrze skojarzyć sukę z psem reproduktorem. Nie tylko pod względem badań, czy wyglądu, ale także cech charakteru. Taki hodowca jest dobrym obserwatorem szczeniąt i wie, które maleństwo będzie bardziej aktywne, które mniej, a które będzie prawdziwym wulkanem energii. Obserwuje wnikliwie, jakie cechy rozwijają się w psiaku. Przeprowadza odpowiednie testy. Na ich podstawie ocenia, jakie zdolności może wykazywać dany psiak.
I jeszcze jedno: jeśli wiesz, że możesz w każdej chwili do niego zadzwonić czy napisać, że po odbiorze szczenięcia dalej będzie chciał utrzymywać z tobą kontakt i ci pomagać, gdy tylko będziesz chciał jego wskazówek, to zapewne wybrałeś szczęśliwie.